MÜSİAD WASHİNGTON BÜYÜKELÇİMİZ MURAT MERCAN’I MİSAFİR ETTİ


MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komite Başkanı Zeki Güvercin moderatörlüğünde ve Washington Büyükelçimiz Hasan Murat Mercan'ın katılımıyla düzenlenen ABD Özelinde Amerika Kıtası İlişkileri ve Ticaret Diplomasisi Faaliyetleri programı gerçekleştirildi.  

Toplantıda MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Zeki Güvercin, Türkiye ABD ilişkilerinin 200 yıllık bir maziye sahip olduğuna dikkat çekerek “ Birkaç yüz yıllık mazisine karşın Türkiye ile ilişkilerinde önemli süreçler yaşayan Amerika Birleşik Devletleri özelikle Pandemi süreci ve sonrasında çokça gündemimizde olmaktadır. Dünya ticaretinde çok ciddi bir aktör olan Amerika ile karşılıklı ticari ilişkiler ve her iki ülkenin de karşılıklı sahip olduğu doğrudan yatırımlara bakıldığında ABD’nin Türkiye’de, Türkiye’nin de ABD’de önümüzdeki yıllarda daha yüksek düzeyli görünüm kazanacağı net olarak müşahede edilmektedir. Bizler ülkeler arası ticari ilişkileri ve ticaret diplomasisini daha da artırdığımızda bu her iki tarafında faydasına olacaktır” değerlendirmesinde bulundu. 
   
Programda Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan konuşmasına dünyanın zor bir dönemeçten geçtiğini, son iki yılı kimsenin tahmin edemeyeceğine ifade ederek “ Bu süreç iş adamlarına yeni fırsatlar sunabilir. Siz işadamları yeni yöntemler, yeni arayışlar içerişinize girdiniz. Sokaklar canlanmaya başladığında bu ticaretin de anlanmaya başladığının bir göstergesi olacaktır. Amerika Birleşik Devletleri nisbeten aşılamada başarılı bir ülke. Olumlu gelişmeler ile ABD Haziran – Temmuz aylarında tam açılmaya doğru gittiğinde (gidebilirse) ülkenin ticareti de gelişecektir. Sistemin açılacağına dair öngörüler dile getirilmektedir. Aşının faydası olduğu müşahede edilmektedir. 

ABD TÜRKİYE ARASINDATİ TİCARETTE OLUMLU BİR DENGE VAR

Büyükelçi Mercan, ABD Türkiye ticari ilişkileri açısından nisbeten bir denge olduğunu, Türkiye’nin ABD’ye yönelik ticaret hacminin arttığını Türkiye’nin Amerika’ya takriben 11 milyar dolar ihracatı olduğunu, Amerika’dan da 10 milyar dolar civarında bir ithalatımızın bulunduğunu söyledi. 

Amerikalı firmaların Türkiye’de doğrudan 13 milyar dolar kadar yatırımının olduğunu, ülkemizde 1819 ABD’li firmanın faaliyet göstermekte olduğunu ifade eden Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, Türkiye’nin de Amerika’da 7.2 milyar dolara sahip 171 firmasının bulunduğuna dikkat çekti. 

AMERİKA’DA TÜRK VARLIĞI İÇİN “BİR MİLYON RAKAMI

Türkiye’nin Amerika’da bulunan vatandaşları, dini, ırkı ne olursa olsun ailesinin Türkiye kökenli olması ve Osmanlı döneminde de bu ülkeye gelmiş Türkiye ile bağlantılı insanlarla birlikte Amerika’da bir milyonluk bir Türk varlığından bahsedilebileceğini ifade eden Mercan, Türkiye ile Amerika ilişkilerini pozitif tutmak, ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmenin gerektiğini söyledi. Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkileri geliştirmek için Amerika’da yatırımı bulunan firma sahipleri ile Büyük Elçilik olarak yoğun bir görüşme süreci başlattıklarını belirterek MÜSİAD gibi kuruluşlara burada çok iş düştüğüne dikkat çekti.

Küçük ve orta ölçekli şirketlerin Amerika’da ihracatında artış trendi olduğuna vurgu ile marka değeri oluşturulduğunda bu başarının artarak devam edeceğini ifade etti. Büyükelçilik ticaret müşavirliği olsun, Türkiye’de bu yönde çalışan kuruluşlar olsun, MÜSİAD’ın katkıları olsun Amerika’ya süren ihracatların olduğunu dile getiren Mercan, lokal pazarlara ulaşan Türk ürünlerinin olduğunu, ABD’de büyük mağazalar zincirine Türk malları satan firmalarımızın da bulunduğunu belirterek, özellikle ev tekstili ürünlerinin başı çektiğini anlattı. 

Ülkeye akademik kariyer için gelen çok önemli bir insan kaynağının da Amerika’da eğitim gördüğünü, bu neslin özellikle silikon vadisi olarak tabir edilen bölgelerde çok başarılı çalışmalara imza attığını, start-uplar tesisi ettiğini ve bu kaynak ile doğru iletişim ve koordinasyonun Türkiye için büyük bir fayda sağlayacağına  dikkat çekti. TÜBİTAK’ın da bu anlamda çalışmalarının olduğunu ve Silikon vadilerinde katma değeri çok çabuk üreten ürün ve gelişmeler bulunduğuna dikkat çeken Büyükelçi Mercan, Amerika’ya yönelik ticaret diplomasisinin artırılması gerektiğini, MÜSİAD’ın bu konudaki arzusunu sevinçle karşıladıklarını dile getirdi. 

Türk Hava Yolları’nın ülkemizin iftihar kaynağı bir kuruluşu olarak, ABD’de 9 noktaya uçuş gerçekleştirmekte olduğunu, bunun da ABD halkına ulaşmak noktasında önemli bir etken olduğunu ifade etti. ABD’nin 2019 yılında 600 bin turist ile Türkiye’yi ziyaret ettiğini, bu rakamın bir milyona çıkarmanın mümkün olacağına atıfla özellikle kültürel turizmin, Anadolu’nun sunduğu tarihi değerlerin iyi anlatılmasının, gastro turizminin bunda etki sahibi olacağına vurgu yaptı. 

ABD’DE TÜRKLER NEREDE YAŞIYOR

Amerika’da Türkiye kökenli insanların Houston, Los Angeles, New York, New Jersey ve Miami’de daha çok bulunduğuna dikkat çeken Mercan, THY’nin New Jersey’e de uçuşlarını başlatacağını söyledi.