BANGLADEŞ VE CEZAYİR BÜYÜKELÇİLERİ ISPARTA'DA TEMASLARDA BULUNDU

Bangladeş ve Cezayir'in Ankara Büyükelçileri, MÜSİAD Global Üst Kurulu Diplomatik İlişkiler Komitesi koordinasyonunda Isparta'da temaslarda bulundu.

MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komite Başkanı Zeki Güvercin başkanlığında bir dizi ziyaret gerçekleştiren Bangladeş Büyükelçisi Mosud Mannan ve Cezayir Büyükelçisi Mourad Adjabi, Isparta'nın yatırım ve üretim alanlarına ilişkin bilgi aldı. Ziyaret kapsamında Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler ve MÜSİAD Isparta Başkanı Yalçın Baysan ile de bir araya gelen Büyükelçiler daha sonra Gül hasadına katıldı. 

Bangladeş ve Cezayirli Büyükelçilerin Isparta ziyaretlerinden memnuniyet duyduğunu belirten Vali Seymenoğlu, bölgenin kalkınması ve tanıtımı için diplomatik misyonlar ve MÜSİAD'ın çalışmalarının önemini işaret etti. Isparta'nın tanıtımında önemli rol oynayacak ziyarete yönelik değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Başdeğirmen, Büyükelçiler ile eğitim alanındaki iş birliğinin güçlendirilmesine yönelik fikir alışverişinde bulundu. ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. Diler ise şehirdeki yabancı öğrencilere atıfta bulunarak, öğrenci değişim programları ile ülkemize gelen yabancı öğrencilerin hem turizm hem de kültür elçileri olarak nitelik kazandığını belirtti.

MANNAN: KARŞILIKLI İŞ BİRLİĞİNİ ÖNEMSİYORUZ

Güller diyarı olarak adlandırılan Isparta’da bulunmaktan ve gösterilen misafirperverlikten dolayı memnuniyetini dile getiren Bangladeş'in Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan, Bangladeş’teki üniversiteler ile Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) ve ISUBÜ ile bağların güçlendirilmesi ve öğrenci değişimlerinin arttırılasını istediklerini belirtti. Mannan, Bangladeş ile Isparta arasında da iş birliği, kardeşlik ve iş anlamında birlikteliğin arttırılmasını önemsediklerini belirtti.

ADJABİ: BAŞARILI BİR ŞEKİLDE ÇALIŞMAMIZ LAZIM

Cezayir'in Ankara Büyükelçisi Mourad Adjabi, Isparta’ya yaptığı ziyaretin hem tarihi hem de başarılı bir ziyaret olduğunu söyledi. Ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulunan Adjabi, "Güzel Isparta’ya ilk ziyaretim ancak kesinlikle son olmayacak. Birlikte başarılı bir şekilde çalışacağımızdan eminim. Cezayir ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerimiz çok güzel. Türkiye ve Cezayir hem büyük hem önemli ülke olduğu için ileride daha çok samimi, yakın, başarılı bir şekilde çalışmamız lazım" dedi.

MÜSİAD'DAN TİCARİ DİPLOMASİ ATAĞI

Isparta'da düzenlenen Büyükelçi programına ilişkin açıklamalarda bulunan MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komite Başkanı Zeki Güvercin, oldukça verimli ve olumlu sonuçlar doğuran bir çalışma gerçekleştirildiğini ifade etti. Bangladeş ve Cezayir ile ikili ticari ilişkilerin ve iş birliğinin ilerleyen dönemde daha da genişleyeceğini vurgulayan Güvercin, farklı ülke misyonları yeni programlar yapılacağını belirtti. Güvercin ayrıca, MÜSİAD'ın pandemi sonrası yurt içi ve yurt dışı çalışmalarla güçlü bir ticari diplomasi atağı gerçekleştirdiğini ve çalışmaların süreceğini söyledi.
 
Öte yandan ziyaret kapsamında MÜSİAD Isparta şube binasında MÜSİAD üyeleri ile bir aya gelen büyükelçiler, burada gerçekleştirilen toplantıda bölgesel kalkınmaya yönelik istişarelerde bulundu. Programa ilişkin değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Isparta Başkanı Yalçın Baysan, Isparta’nın turizm anlamında bir marka hale gelmesi için çalışmaların devam ettiğini vurguladı.