KEİ ÜLKELERİ MÜSİAD DİPLOMASİ VE GURME TOPLANTISINDA BULUŞTU

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) ülkeleri Başkonsolosları Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) koordinasyonunda Kocaeli Gebze'de bir araya geldi. 

Türkiye ile KEİ ülkeleri arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesini hedefleyen buluşmada, uluslararası ticaret diplomasisi faaliyetlerinin artırılması, şehirlerin markalaşması ve gastronomi turizminin teşvik edilmesi gibi konular ele alındı.

MÜSİAD-KEİ Diplomasi ve Gurme Toplantısı, MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komitesi koordinasyonunda 22 Haziran 2021 tarihinde MÜSİAD Gebze ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya KEİ üye ülkelerinden Başkonsoloslar ve Ticaret Müşavireleri olmak üzere toplam 13 Diplomatik misyon temsilcisi katılım sağladı.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Genel Sekreteri Micheal B. Christides, Kocaeli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Gebze Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Muhammed H. Aslan, MÜSİAD Global Üst Kurul Başkanı F. Mehmet Keçebir, Diplomatik İlişkiler Komitesi Başkanı Zeki Güvercin, İhracatı Geliştirme Başkanı Davut Altunbaş ve Gebze Şube Başkanı Serkan Beyaz'ın da katıldığı toplantıda MÜSİAD üyeleri de diplomatik temsilcilerle bir araya gelerek bölgesel ticarete yönelik istişareler gerçekleştirdi.

Toplantıda KEİ üyesi ülkeleri temsilen yabancı diplomatik misyon temsilcilerinden Arnavutluk Konsolosu Ermal Kaleci, Azerbaycan Konsolos Yardımcısı Ramiz Hajizada, Bulgaristan Başkonsolosu Vassil Petkov Valchev, Moldova Başkonsolosu Alexandru Prigorschi, Romanya Konsolosu Lucian Cringaşu, Rusya Başkonsolosu Andrey Buravov, Sırbistan Konsolosu Kristina Radovic ve Yunanistan Baş Ataşesi Apostolos Digbassanis değerlendirmelerde bulundu.

"KARADENİZ HAVZASINDAKİ ÜLKELER ORTAK MİRASA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR"

Programın sabah gerçekleştirilen "Başkonsoloslarla İstişare Toplantısı" bölümünde söz alan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakçı, bu önemli organizasyon için MÜSİAD’a teşekkür etti. Karadeniz havzasında yer alan ülkelerin tarihi ve kültürel birçok ortak mirasa ev sahipliği yaptığına değinen Kaymakçı, bunun bilinciyle bölgedeki ülkeler arası ilişkilerin daha da geliştirilmesi için çalışmalar yapılması temennisinde bulundu.

Daha sonra söz alan Vali Yardımcısı Gültekin, Belediye Başkan Vekili Çakmak ve Rektör Aslan böylesi önemli ve bölge için son derece verimli olacak bu organizasyona ev sahipliği yapmaktan son derece memnun olduklarını ve MÜSİAD ile gerek yerelde ve gerekse de ulusal çapta her türlü iş birliğine hazır olduklarını dile getirdi.

"MÜSİAD TİCARET DİPLOMASİSİ ÇALIŞMALARINA HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR"

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ise, son dönemde pandemi münasebetiyle yaşanan duraklamaların artık geride kalması gerektiği ve MÜSİAD olarak Ticaret Diplomasisi çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini belirtti. Bu zirvenin de bunun en iyi örneği olduğuna değinen Başkan Kaan, bölge ülkeleriyle ticareti geliştirmenin ana ve öncelikli hedefler arasından olduğunu söyledi.

Zirve ortağı olarak programa katılan KEİ Genel Sekreteri Christides ise, örgüte üye ülkelerin temsilcileri ve MÜSİAD Üyesi iş insanlarıyla aynı platformda olmaktan mutlu ve heyecanlı olduklarını belirtti. Girişimleri ve organizasyonel yetenekleri için MÜSİAD’a teşekkür eden Genel Sekreter Christides, programın ülkerin ticaret hacimlerinin geliştirilmesi için bir fırsat olduğunu söyledi.
MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komite Başkanı Zeki Güvercin ise programın, Türkiye ile KEİ Ülkelerinin arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve uluslararası ticaret diplomasisi faaliyetlerini artırmayı, şehirlerin markalaşmasını ve gastronomi turizmini teşvik  açısından önemli sonuçlarını olacağını belirtti.

Daha sonra tek tek söz alarak görüşlerini ve MÜSİAD’dan beklentilerini dile getiren diplomatik misyon temsilcileri, ülkelerin ticaret ve diplomasi alanlarında daha da yakınlaşması ve MÜSİAD’ın bu gibi çalışmalara devam etmesi gereği temennisinde bulundular.

KAPSAMLI YATIRIM FIRSATLARI ELE ALINDI

Programın öğleden sonraki oturumu Gebze Teknik Üniversitesinde, Rektör Prof. Dr. Muhammed H. Aslan’ın ev sahipliğinde ve “B2B İş Geliştirme Programı ve Ticaret Ataşeleri Ülke Sunumları Toplantısı” adı altında devam etti. Üniversitenin konferans salonunda gerçekleşen bu bölümde KEİ Üyesi Ülkerin Ticaret Ataşeleri, tüm bölgeden programa katılım sağlayan MÜSİAD Üyesi İş İnsanlarına kendi ülkeleriyle alakalı olarak yatırımcıları ilgilendiren iş ve yatırım fırsatları hakkında sunum gerçekleştirdi.

Ülke sunumlarının ardından konferans salonunun fuaye alından stant açarak ürünlerini sergileyen 40’a yakın MÜSİAD Üyesinin stantları gezildi ve ürün ve hizmetleri tanıtıldı. Sinerjinin çok yüksek olduğu bu alanda stant açan firmalar ve yabancı misyon temsilcileri verimli görüşmeler gerçekleştirildiğini ifade etti.

TOGG, MİSAFİRLERİNİ AĞIRLADI

Bu bölümün ardından tüm heyet Bilişim Vadisi içerisinde yer alan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’u merkezi ziyaret edildi. TOGG Genel Müdür Yardımcısı Talin Yıldız ev sahipliğinde gerçekleşen ziyaret, iki adet yerli aracın ve teknoloji merkezinin gezdirilerek ürünler hakkında misafirlere detaylı bilgilendirmeler yapılması ile son buldu. Yerli araçlara oldukça ilgi duyan ve meraklı sorular yönelten yabancı misyon temsilcileri Türk otomotiv teknolojisinden övgüyle bahsetti.

TOGG ziyareti sonrasında Gebze Sanayi Bölgesi’nin en büyük firmalarından biri olan, kendine özgü tasarımını ve imalatıyla bölgenin önde gelen plastik üreticilerinden biri olan ve 105 ülkeye ihracat yapan MÜSİAD Gebze üyesi PİMTAŞ Plastik ziyaret edildi. Katılımcılara ve ilgili diplomatlara bölgede bunun gibi birçok MÜSİAD üyesinin olduğunu ve her zaman işbirliğine hazır olunduğu mesajı verildi.

GURME BULUŞMASI PROGRAMA RENK KATTI

Oldukça verimli ve yoğun geçen günün sonunda, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık'ın ev sahipliğinde ve belediye tarafından inşa edilerek bölge halkının hizmetine sunulan muhteşem manzaraya sahip Hilal Restaurant'ta, yabancı misyon temsilcilerinin onuruna yemek verildi.

Türk mutfağının en nadide örneklerinin ikram edilerek Gastronomi Turizm ve Anadolu Lezzetleri hakkında katılımcılara bilgiler paylaşıldı. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı ve 2 saat süren yemek sonunda misafirler uğurlanarak program neticelendirildi.