İŞ DÜNYASINDA KADINLARIN GÜCÜNÜ ARTIRACAK İŞ BİRLİĞİ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kadın Komitesi ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Kadın Konseyi arasında, ikili ilişkileri geliştirmek amacıyla iş birliği protokolü (MoU) imzalandı. Anlaşma ile taraflar; çalışma alanlarında ve çalışanları arasında ortaklık ilişkilerini geliştirmeyi amaçlıyor. 

250’ye yakın iş kadını üyesiyle yaygın bir iş kadını teşkilatı olan MÜSİAD Kadın Komitesi ile iş dünyasında temsil edilen kadın sayısının artması, kadın girişimcilerin iş hayatına engrasyonunun sağlanması amacıyla TİM bünyesinde oluşturulan TİM Kadın Konseyi, ikili ilişkileri geliştirmek için iş birliğine gitti. İş birliği protokol törenine, TİM Başkanı İsmail Gülle ve MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ile tarafların üyeleri katıldı. Ortak çalışma alanlarında ve çalışanlar arasında  ortaklık ilişkilerin geliştirilmesini amaçlayan iş birliği protokolü, MÜSİAD Kadın Komitesi Başkanı Müge Öz ile TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Melisa Tokgöz Mutlu tarafından imzalandı. 

Kaan: İş birliği ile kadınlar, ticaret ve ihracatta daha fazla yer alacak

İmza töreninde konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, TİM’in dış ticaret gerçekleştiren Türk iş  insanının, dış ticarette rekabet avantajı elde edebilmeleri için çalışmalar yürüttüğüne ve ihracatçılara destek olmak adına çeşitli projelere katkı sunarak, iş dünyasındaki dayanışmayı güçlendirdiğine dikkat çekti. Kaan, konuşmasına şöyle devam etti: TİM ile birlikte kadın girişimcilerimizi, ihracatçılarımızı destekleyerek, iş dünyasında daha etkin rol oynamalarını sağlamak amacıyla çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda imzalanan anlaşmanın, Türkiye’de kadınların üretim, ticaret ve ihracatta daha fazla yer almaları noktasında son derece faydalı bir adım olacağına inanıyor; söz konusu iş birliğinin kadın iş insanlarımıza, iş dünyamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Gülle: Türkiye markasının gelişimine katkı sağlıyorlar

TİM Başkanı İsmail Gülle ise, yapılan protokolün iş dünyasında kadınların gücünün artırılmasına önemli bir katkı sağlayacağını vurguladı. TİM olarak kadın
ihracatçı ve girişimci sayısını artırmak amacıyla Meclis bünyesinde, 2018 yılında, TİM Kadın Konseyi’ni kurduklarını hatırlatan Gülle “Konsey, çok kısa bir süre içerisinde, TİM Women 
Export Talks’lardan fiziki ve sanal ticaret heyetlerine, İhracatta Sıfır Atık Projesi’nden TİM Kadın Sürdürülebilirlik Raporu’na kadar pek çok önemli projeye imza attı. Bugün aramızda bulunan TİM Kadın Konseyi ve MÜSİAD Kadın Komitesi üyelerimizin her biri firmalarında önemli işlere imza atıyor; Türkiye markasının gelişimine, katma değerli ihracata katkı sağlıyor” dedi. 

Protokol neleri kapsıyor?

Protokolle birlikte, iş birliği projeleri kapsamında gerçekleşecek yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerinde iki kuruluşun birbirine destek sağlayacak. İki kuruluş, yurt dışında gerçekleşen etkinlikler çerçevesinde, pazar araştırmaları, ticari fuar ve sergilerle ticari heyet organizasyonlarında üyelerine duyurular yapacak; katılımlarını teşvik edecek. Bununla birlikte eğitimler, seminerler, Ortak Avrupa Birliği projeleri, ticari heyet ziyaretleri ve ikili görüşmeler konularında TİM Kadın Konseyi ve MÜSİAD Kadın Komitesi, anlamlı bir iş 
birliği kültürü geliştirecek. 

Öz: Kurumlarımız arasındaki iş birliği daha da güçlenecek

İmzalanan anlaşmanın, kurumlar arasında var olan iş birliğini daha da güçlendirerek, kadınların iş dünyası ve dış ticaretteki etkinliğinin artması yönünde önemli bir adım olacağını 
aktaran MÜSİAD Kadın Komitesi Başkanı Müge Öz “Kadınların iş dünyasında çok daha etkin ve gerçek anlamda varlıklarını ortaya koymalarını sağlayan MÜSİAD, kadın kimliğine verdiği gerçek saygı ve destekle önemli bir rol üstlenmektedir. MÜSAD Kadın olarak bizler de aynı anlayışı iş hayatı içerisindeki iş kadınlarımız için sağlamak için çalışıyoruz.

250’ye yakın iş kadını üyemiz ve 81 ilde var olan şubelerimizin her birindeki kadın komitelerimizi tamamlayarak tam anlamıyla ülkemizin uzun vadeli hedeflerine var gücümüzle ortak olmayı amaçlıyor, bu uğurda çalışmalarımızı ve projelerimizi olgunlaştırıyoruz. 

MÜSİAD Kadın Komitesi ile TİM Kadın Konseyi arasında imzaladığımız anlaşmayla, kurumlarımız arasında var olan işbirliğini daha da güçlendirerek, kadınların iş dünyası ve dış ticaretteki etkinliğinin artırılması yönünde önemli bir adım olacağı inancıyla, her iki tarafa ve iş kadınlarımıza hayırlar getirmesini diliyorum.” dedi.

Mutlu: Kadın dayanışması, milli dayanışma ruhumuzla ve milli hedeflerimizle örtüşüyor

TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Melisa Tokgöz Mutlu ise “TİM Kadın Konseyi, İsmail Gülle Başkanımızın önderliğinde, 2018 yılında; toplumun her kesiminin ihracatta etkin rol alması vizyonuyla kuruldu. Konsey olarak bu süreçte giderek büyüdük; her geçen gün farklı alanlarda projelerle, ‘İhracatta biz de varız’ dedik. TİM Women Export Talks’ları, fiziki ve sanal ticaret heyetleri düzenledik. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde, İhracatta Sıfır Atık Projesi’ni hayata geçirdik. TİM Kadın Sürdürülebilirlik Raporu’nu kamuoyuyla paylaşarak, yarınlarımıza sorumluluğumuzu yerine getirdik. Farklı sivil toplum kuruluşlarıyla güçlerimizi birleştirmenin, beraber değerli projelere imza atmanın, ihracatımızın ve iş dünyamızın geleceği adına büyük önem arz ettiğini biliyoruz. Çünkü bizler, sivil toplum bazında kadın dayanışmasının, milli dayanışma ruhumuzla ve milli hedeflerimizle örtüştüğüne inanıyoruz. Bugün imzaladığımız protokolle beraber, inşallah bundan sonra daha da güçlü olacağız” şeklinde konuştu.