TARİH YAZAN ÇOCUKLAR İNEGÖL’DE

Türkiye'de ilk olarak İnegöl'de uygulanan, çocuklarımıza tarihimizi ilkokul yaşında öğretmek amacı ile başlatılan "Tarih Yazan Çocuklar İnegöl’de" Projesi kapsamında ilçemizdeki tüm ilkokullara 644 sınıf kitaplığı kurulacak. Kitaplıkların 590 adedi MÜSİAD öncülüğünde hayırsever iş adamları tarafından karşılanacak sınıf kitaplıkları için ilk açılış İnegöl Ortaköy Süleyman Ezim İlkokulunda İnegöl protokolünün katılımı ile yapıldı.

İNEGÖL’DE ÇOCUKLAR TÜRK BÜYÜKLERİNİN HİKÂYELERİ İLE BÜYÜYOR

İnegöl Belediyesi, İnegöl Kaymakamlığı, MÜSİAD İnegöl Şubesi ve Birlikte Dağıtım A.Ş. iş birliğinde hayata geçirilen “Tarih Yazan Çocuklar İnegöl’de” projesi kapsamında İnegöl’ün ilk “Kitap Ağacı Kütüphanesi” Ortaköy Süleyman Ezim İlkokulunda uygulandı. Bu anlamlı proje ile İnegöl’de 1 yıl içerisinde toplam 20 bin 704 öğrenci, 100 Türk büyüğünün hayatının anlatıldığı 2 milyon 70 bin 400 kitabı okumuş olacak. Böylece çocuklar, gerçek Türk büyüklerinin hayatlarından ilham alarak yetişecek.

İnegöl Belediyesi, Kaymakamlık ve Birlikte Dağıtım A.Ş. iş birliğinde İnegöllü hayırsever iş adamlarının da destekleriyle Tarih Yazan Çocuklar İnegöl’de projesini hayata geçiriyor. Dijital bağımlılığın ve sanal kahramanların hüküm sürdüğü günümüz dünyasında çocukların milli bilinç kazanmaları ve tarihlerinden gurur duymaları adına Türk büyüklerinin hikayeleri ve animasyonları, bu proje ile öğrencilerle buluşuyor. Bu proje ile çocukların Türk büyüklerini tanımaları, hayatları ve başarılarıyla topluma örnek olmuş gerçek kahramanlardan ilham almaları ve onları rol model olarak benimsemeleri hedefleniyor.

İLK KİTAP AĞACI ÇOCUKLARLA BULUŞTU

Tarih Yazan Çocuklar projesi ile İnegöl’de bulunan 54 ilkokulda 644 derslik için Kitap Ağacı ismi verilen kitaplıklar kurulacak. Her bir kitap ağacında 4’er set “Tarih Yazan Çocuklar” kitap serisi yer alacak. Toplamda 1 kitap ağacı 400 kitaptan oluşacak. Öğretmenler nezaretinde 1 yıl içerisinde toplam 20 bin 704 öğrenci, 2 milyon 70 bin 400 kitabı okumuş olacak. Uygulamanın ilk adımı ise bugün atıldı. İnegöl’ün ilk Kitap Ağacı Kütüphanesi MÜSİAD’lı iş adamlarının desteğiyle Ortaköy Süleyman Ezim İlkokulunda hayata geçirildi.

ÖĞRENCİLER TÜRK BÜYÜKLERİNİ CANLANDIRDI

Projenin uygulamaya geçmesinin ardından, Süleyman Ezim İlkokulunda mini bir program tertip edildi. Kaymakam Eren Arslan, AK Parti Bursa Milletvekili Muhammed Müfit Aydın, Belediye Başkanı Alper Taban, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Durmuş, Milli Eğitim Müdürü Ali Doğru, MÜSİAD İnegöl Başkanı Mehmet Döngel, okulu yaptıran hayırsever iş adamı Abdullah Ezim ile okul idarecileri ve öğrencilerin katıldığı programda, ilkokul öğrencileri de program konseptinde mini bir gösteri sundu. Farklı Türk büyüklerini canlandıran öğrenciler, sınıfta yaptıkları sunumla beğeni topladı.

AMAÇ ÖĞRENCİLERİN TÜRK BÜYÜKLERİNİ TANIMALARI VE ÖĞRENMELERİ

MÜSİAD destekleriyle hayat bulan Kitap Ağacı Kütüphanesinin tanıtımı yapılırken, öğrencilere de konunun ehemmiyeti protokol üyeleri tarafından anlatıldı. Öğrenciler de projeye ciddi bir ilgi gösterdi. Belediye Başkanı Alper Taban, Tarih Yazan Çocuklar İnegöl’de projesine ilişkin kısa bir değerlendirme yaptı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılına emin adımlarla ilerlediğini kaydeden Başkan Taban, “Türk Milletinin adının tarihe altın harflerle yazılmasını sağlayan şüphesiz binlerce değerimiz var. Tarih Yazan Çocuklar İnegöl’de projesi de kültür ve eğitim alanında büyük etki uyandıracak, ülkemizin 2023 vizyonuna katkı sağlayacak kıymetli bir projedir. Bu projeyle ülkemizin geçmişindeki engin tecrübe ile bilgi ve birikimi oluşturan, tarihe mal olmuş değerlerimizin gelecek nesillerle buluşturulması hedeflenmektedir. İlkokul öğrencilerimiz için hazırlanan bu kitap ağaçları ile amaçlanan sadece çocuklarımızın kitap okuma alışkanlığı kazanması değil, aynı zamanda bu değerli kimlikleri ilkokul yıllarında tanımaları ve anlamalarını sağlamaktır” dedi.

HİKÂYELER ANİMASYONLARLA DESTEKLENİYOR

Dijital bağımlılığın ve sanal kahramanların hüküm sürdüğü günümüzde, çocukların milli bilinç kazanmaları ve tarihlerinden gurur duymalarının toplumun geleceği için giderek daha önemli bir hâle geldiğine vurgu yapan Başkan Alper Taban, “Tarih Yazan Çocuklar İnegöl’de Projesi; çocuklarımızın Türk büyüklerini tanımalarını, hayatları ve başarılarıyla topluma örnek olmuş bu gerçek kahramanlardan ilham almalarını ve onları rol model olarak benimsemelerini sağlamak üzere geliştirilmiştir. Tarih Yazan Çocuklar İnegöl’de projesinin içeriği ve hedefleri kapsamında ilkokul sınıflarına Kitap Ağacı oluşturulması ve burada yer alan Türk büyüklerinin hayatını konu alan kitapların İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinasyonunda bir yıl içerisinde öğrencilere okutulması temel hedefimizdir. Çocuklarımızın kâğıda dokunarak okuma alışkanlığı kazanmalarının önemini gözeterek, değişen dünyanın gerçeklerine uygun şekilde, teknolojinin imkanları da projemize dâhil edilmektedir. Bu doğrultuda; tüm kitapların sesli animasyon videoları hazırlandı ve kitap üzerindeki kare kodlar sayesinde hedef kitlesiyle buluşacak” diye konuştu.

Açıklamasının devamında Başkan Alper Taban, şehrimizde 54 ilkokulda 644 dersliğin her birinde 4’er takım “Tarih Yazan Çocuklar İnegöl’de” kitap setinin bulunduğu özel Kitap Ağaçları kurulacağını hatırlatarak; “Her bir sette 100 kitap olmak üzere toplam 400 adet kitabı sınıflarımıza ulaştırmak istiyoruz. Bugün ilk kitap ağacımız öğrencilerimizle buluştu. Bizler için önemli bir gün. Kitaplıklarda yer alan bu değerli kitaplar, sınıf öğretmeninin yönetiminde sürdürülecek bir yıllık plan çerçevesinde çocuklar tarafından okunacaktır. Bu yolla her bir çocuğun Türk büyüklerini tanıması ve gerçek kahramanların hayatlarından ilham alması sağlanacaktır” açıklamalarında bulundu.

 

GENÇLERİMİZ BU PROJE İLE DOĞRU BİR İSTİKAMETTE YÜRÜYECEK

Kaymakam Eren Arslan ise “Öğrencilerimiz Türk büyüklerinin hayat hikayelerini bu kitaplar ve animasyonlarla birebir yaşayarak, tanıyarak öğrenecekler. Böylece kendilerine doğru rol modeller seçerek geleceğin büyük ve güçlü Türkiye’sini inşa edecek genç nesillerimiz doğru bir istikamette yürümüş olacaklar. Bu projenin hayata geçmesini sağlayan İnegöl Belediyemize, bugün bu okulun sponsorluğunu üstlenen MÜSİAD’lı hayırsever iş adamlarına teşekkür ediyorum. Yine projemizin aynı başarıyı diğer okullarımızda da gösterebilmesi adına tüm hayırseverlerimizin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da projeye katkılarının devam edeceğine inanıyorum. Geleceğimiz adına bizler umut veren projenin amaçladığımız başarıya ulaşacağını ümit ediyorum” şeklinde konuştu.