MÜSİAD HEYETİ, ANKARA'DA TEMASLARDA BULUNDU

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Davut Altunbaş başkanlığındaki MÜSİAD heyeti, Ankara'da bir dizi ziyarette bulundu. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagalp, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, Dışişleri Bakanlığı Afrika Genel Müdürü Nur Sağman ve Ticaret Bakanlığı E-İhracat, Dijital Pazarlama, Davranışsal Kamu Politikaları ve Yeni Nesil Teknolojiler Daire Başkanı Hasan Önal ile gerçekleştirilen temaslarda, ticaret alanındaki gelişmeler, ulusal ve uluslararası projeler ile bölgesel çalışmalar ele alındı.

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Davut Altunbaş, MÜSİAD Yurtdışı Teşkilatlanma Komisyon Başkanı Hıfsı Soydemir, İhracat Geliştirme Komisyon Başkanı Abdulkadir Sıcakyüz ve Yurtdışı Teşkilatlanma Başkan Yardımcısı Selim Sar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'na bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ve Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagalp ile bir araya gelen MÜSİAD heyeti, MÜSİAD'ın mikro ihracat ve e-ihracat alanındaki çalışmalarına yönelik bilgi paylaşaımında bulundu. 

Gerçekleştirilen görüşmelerde iş birliği alanları, lojistik merkezi projesi, yurt içi ve yurt dışı yatırımlar öne çıkarken, MÜSİAD'ın yeni dönem vizyonu içerisinde yer alan MÜSİAD Tahkim Merkezi, MÜSİAD Ticaret Ofisi ve Anadolu Ticaret Diplomasisi projesine yönelik istişareler gerçekleştirildi. 

Dışişleri Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen Antalya Diplomasi Forumu'na ilişkin değerlendirmelerin de ele alındığı ziyaretlerde, Mart ayında Gaziantep'te düzenlenecek Türk-Arap İş Zirvesi Bölge Toplantısı, Kasım 2022'de İstanbul'da düzenlenecek MÜSİAD EXPO 2022 ve 26. Uluslararası İş Forumu - IBF'e yönelik fikir alışverişinde bulunuldu.

MÜSİAD heyeti ayrıca, Ticaret Bakanlığı E-İhracat, Dijital Pazarlama, Davranışsal Kamu Politikaları ve Yeni Nesil Teknolojiler Daire Başkanı Hasan Önal ile MÜSİAD İhracatı Geliştirme Komisyonu tarafından hazırlanan ve e-ticareti konu alan yayın çalışmalarına ilişkin görüşmeler gerçekleştirdi.

MÜSİAD, Afrika çalışmaları genişliyor

Ankara programı kapsamında Dışişleri Bakanlığı Afrika Genel Müdürü Nur Sağman ile bir araya gelen MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Davut Altunbaş ve beraberindeki heyet, MÜSİAD'ın Afrika çalışmalarına ilişkin istişareler gerçekleştirdi.

Görüşmede MÜSİAD'ın Afrika çalışmalarının yeni dönemde daha da genişleyeceğini vurgulayan Altunbaş, Anadolu Ticaret Diplomasisi projesi ile Ankara'daki Afrika büyükelçilerinin Anadolu'daki iş insanları ile bir araya getirildiğini hatırlattı. 

Ziyarette ayrıca, MÜSİAD'ın Fildişi Sahili ve Libya programlarına ilişkin bilgi paylaşımında bulunuldu.

"Uluslararası öğrenciler ihracat için büyük fırsat oluşturuyor"

Ankara temasları kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren ile de bir araya gelen MÜSİAD heyeti, MÜSİAD'ın Türk diasporasına yönelik çalışmalarına ilişkin bilgi paylaşımında bulundu. 

Uluslararası öğrencilerin iş dünyası için önemine de değinilen görüşmede, 180 ülkeden 15 binden fazla uluslararası öğrencinin YTB tarafından burslandırıldığı hatırlatıldı. Bu çalışmaların ihracat alanında büyük fırsatlar doğurduğu aktarılan görüşmede, Türk iş dünyası ve uluslararası öğrencilerin daha çok temas halinde bulunması gerektiği vurgulandı.