MÜSİAD GENEL BAŞKANI MAHMUT ASMALI, ALMAN TİCARET HEYETİ İLE BİR ARAYA GELDİ

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, IBF Başkanı Erol Yarar ve MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, Global Bridges Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Beate Lindemann ve beraberindeki heyet ile MÜSİAD Genel Merkez’de bir araya geldi. 

Görüşmede Türkiye-Avrupa ticari ilişkileri, iş birliği ve iş geliştirme alanları, IBF çalışmaları ve birçok konu istişare edilirken; MÜSİAD faaliyet ve çalışmalarına yönelik bilgilendirmelerde bulunuldu. Toplantıda, MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komisyonu Başkanı Osman Nuri Önügören “About MÜSİAD’’ adlı sunumla MÜSİAD’ı ve faaliyetlerini tanıttı. Yanı sıra, MÜSİAD Genel Sekreteri Dr. Cihad Terzioğlu, elektrik piyasası, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji sistemleri ve dijitalizasyon çözümleri alanlarında danışmanlık ve proje geliştirme hizmetlerini sunan “360°  Enerji’’ adlı şirketini ve “Observer’’ adlı uygulamasını tanıtan bir sunum gerçekleştirdi. MÜSİAD Dijital Dönüşüm Sektör Kurulu Fahrettin Oylum ise Start-Up Yatırımcılığı hakkında kendi Start-Up şirketini tanıtan bir sunum yaptı. 

Ayrıca görüşmede MÜSİAD Kurucu Başkanı Erol Yarar, Alman heyetinin sorularını cevapladı. MÜSİAD’ın kuruluş hikâyesini, ticaret odaları ile olan yapısal ve sosyal farklılıklarını, MÜSİAD üyesi olabilmek için gerekli olan kriterleri, bütçe ve mali işler ile MÜSİAD’ın nasıl finanse olduğuna dair anlatım yapan Yarar, MÜSİAD’ın bağımsız ilke ve prensipleriyle birlikte gönüllülük esasına dayanan çalışmalarından örnekler verdi. 

MÜSİAD’ın global iş dünyasında ve Türkiye’de üyelerine yatırım ve iş kurmada nasıl rehberlik ettiğini ve karşılaşabilecekleri sorunlarda hükümet ve tahkim merkezleri ile anlaşmalar yaparak üyelerine nasıl destek olduklarını açıklayan Yarar, ayrıca ESG (ÇSY) kriterleri, Yeşil Mutabakat ve İklim Değişikliklerine verdiğimiz önemi ve bu konuda üyelerimizi nasıl yönlendirdiğimizden de bahsetti. Genel Merkez’deki toplantı ve öğle yemeğinin ardından Alman heyeti, İstanbul Hadımköy’deki MÜSİAD üyesine ait olan bir fabrikayı ziyaret ettiler.

Görüşmede MÜSİAD’ın gerçekleştirdiği faaliyetleri ve sahip olduğu finansal gücü takdir eden heyet, bir partner ve iş ortağı olarak MÜSİAD ile çalışmalar yapmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti.