GENÇ MÜSİAD'DAN PORTEKİZ-LİZBON İŞ PROGRAMI

24-27 Kasım 2021 tarihlerinde Genç MÜSİAD Başkanı Yunus Furkan Akbal öncülüğünde düzenlenen programın ilk gününde, Lizbon Ticaret Müşaviri Gülsüm Aktaş Genç MÜSİAD heyetine Lizbon’daki ticaret ve Türkiye ile ilişkiler hakkında analiz sunumu gerçekleştirdi. 

Sunumun ardından Ticaret Müşaviri Gülsüm Aktaş ve Türkiye’den katılan heyet ile birlikte Portekiz Büyükelçisi Lale Ülker makamında ziyaret edildi ve Büyükelçi ziyareti sırasında da Portekiz-Türkiye arasında ticari ilişkiler, iş fırsatları ve katılımcılara yatırım önerileri verildiği bir sunum yapıldı. Katılımcı heyetin ilgisini toplayan sunumun ardından Büyükelçi Ülker ile bire bir görüşmeler gerçekleştirildi ve kendisinden tavsiyeler edinildi. Portekiz ticaretinin kalbi Lizbon Ticaret Odası ziyaretinde Başkan Yardımcısı Jorge Pais ile ortak projeler geliştirebilmek için istişarelerde bulunan Genç MÜSİAD heyeti, iki ülke arasındaki ticaret hacmini bir üst seviyeye çekme konusunda mutabık kalınan görüşmeler yapmıştır. Türk yatırımı olan, ayrıca tam otomasyon lojistik hizmetleriyle Avrupa’da ilklerden olan Yılport Limanı’nı yerinde inceleme fırsatı bulan Genç MÜSİAD heyeti; yıllık 700.000 tonluk ürünün lojistik operasyonunu üstlenen firmadan görüşler edinmiştir. Firma aynı zamanda ülkenin de en büyük yurt dışı yatırımlarından biri olarak dikkat çekmektedir.

İş programın üçüncü gününde Camara de Comercıo e Industria Do Centro (CEC) Ticaret Odası Başkanı Jose Couto ve heyeti ile Portekiz’in önemli ticaret destinasyonlarından biri olan Coimbra şehrindeki iş ve yatırım fırsatlarını değerlendirdi. Program çerçevesinde Portekiz’in en önemli girişim ekosistemlerinden IPN (INSTITUTO PEDRO NUNES) kuluçka merkezine de ziyaret gerçekleştirilmiştir. Portekiz’deki 6 Unicorn’un 3’ünün kurulduğu tesiste, Türkiye’den de yazılım alanı ihracının gerçekleştirilebilmesi için çeşitli istişarelerde bulunuldu.