MÜSİAD HEYETİNDEN, AZERBAYCAN, PAKİSTAN, ENDONEZYA VE YUNANİSTAN'IN İSTANBUL MİSYONLARINA ZİYARET

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Diplomatik İlişkiler Komisyonu, Komisyon Başkanı Osman Nuri Önügören başkanlığında Azerbaycan, Pakistan, Endonezya ve Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosluklarına bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Görüşmelerde MÜSİAD EXPO 2022, Anadolu Ekonomi Diplomasisi projesi ve bölgesel ticari ilişkiler ele alındı.

MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komisyonu Başkanı Osman Nuri Önügören, MÜSİAD Pakistan Temsilcisi Halit Uğurlu ve komisyon üyeleri Şerif Ökmen, Fatih Mehmet Büyükkılıç ve Can Tülümen, Azerbaycan'ın İstanbul Başkonsolosu Nermine Mustafayeva, Pakistan'ın İstanbul Başkonsolosu Bilal Khan Pasha, Endonezya'nın İstanbul Başkonsolosu Imam As’ari ve Yunanistan'ın İstanbul Konsolosu Danai Vasilaki ve Ticaret Müşaviri Nicholas Emirzas ile bir araya geldi.

"Azerbaycan'ın kapıları Türkiye'ye her zaman açık"

MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komisyonu koordinasyonunda Azerbaycan Başkonsolosu Nermine Mustafayeva ile gerçekleştirilen görüşmede, iki ülke kültürel, tarihi ve ticari ilişkilerinin önemi vurgulandı. 

Kasım 2021'de Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gerçekleştirilen ve yüzlerce iş insanının bir araya geldiği 25. Uluslararası İş Forumu'nun da konuşulduğu toplantıda, Başkonsolos Mustafayeva, Azerbaycan'ın kapılarının Türkiye ve Türk iş insanlarına her zaman açık olduğunu belirtti. 

Başkonlos Mustafayeva ayrıca, yakın zamanda Türkiye’deki Azerbaycanlı İşadamları Derneği'nin kurulduğunu ifade ederek, iki dernek arasındaki iş birliğinin geliştirilebileceğini ifade etti.

2-5 Kasım tarihlerinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek MÜSİAD EXPO 2022'ye dair bilgilerin paylaşıldığı görüşmede, Azerbaycan'daki yenilenebilir enerji projelerinin oluşturduğu fırsatlar değerlendirilirken, iki ülke ticari ilişkilerinin ve bu alandaki çalışmaların genişletilmesi ele alındı.

Pakistanlı iş insanları MÜSİAD ile ilişkilerini güçlendirmeyi hedefliyor

MÜSİAD heyeti ve Pakistan Başkonsolosu Bilal Khan Pasha arasında gerçekleştirilen görüşmede, iki ülke ticari ilişkilerinin güçlendirilmesinin yanı sıra yakın zamanda düzenlenecek etkinliklere yönelik değerlendirmeler ele alındı. 

Gelecek aylarda MÜSİAD'lı iş insanları ile bir araya gelmek istediklerini belirten Başkonsolos Pasha, Pakistanlı üst düzey iş insanlarının 115. Ulusal Yönetim Kursu (NMC) Yabancı Eğitim Turu kapsamında Türkiye'ye geleceği ve bu ziyaret kapsamında MÜSİAD iş birliğinde B2B-iş görüşmeleri yapılabileceğini ifade etti.

Başkonsolos Pasha ayrıca, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) kapsamındaki yeniden sefere başlayan İslamabad-Tahran-İstanbul yük treninin Pakistan ile Türkiye arasında 35 gün süren deniz taşımacılığına kıyasla zaman ve maliyet tasarrufu sağlarken, iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesine, EİT ülkeleri arasındaki ticareti de artıracağına değindi.

MÜSİAD heyeti ve Pakistan Başkonsolosluğu araındaki toplantıda, Gaming-Cloudhing-Blockchain alanlarına yönelik iş birlikleri de ele alınırken, Türkiye ve MÜSİAD çatısı altında IT sektöründe ortak bir webinar programı için istişareler gerçekleştirildi.

MÜSİAD EXPO 2022'ye ilişkin paylaşımların da yapıldığı görüşmede, Pakistanlı şirketler fuara davet edildi.

Asya-Pasifik bölgesi önemini artırıyor

MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komisyonu Başkanı Osman Nuri Önügören başkanlığında yabancı misyon ve temsilcilik ziyaretlerine devam eden MÜSİAD heyeti, Endonezya'nın İstanbul Başkonsolosu Imam As’ari ile bir araya gelerek MÜSİAD'ın Asya-Pasifik bölgesindeki çalışmalarına ilişkin fikir alışverişinde bulundu.

Endonezya'nın bölgesel yatırım alanında önemine de değinilen görüşmede, Asya-Pasifik bölgesinin uluslararası ticarete yönelik fırsatları masaya yatırıldı.

Başkonsolos As'ari, özellikle salgın dönemindeki yoğun ekonomik problemlere rağmen Türkiye ve MÜSİAD ile kurdukları bağların daha da güçlendiğini belirterek, Endonezya’da herkesin Türkiye’ye yoğun sevgi beslediğini ve insanların Türkiye’ye gelmeye heyecan duyduklarını dile getirdi.

Başkonsolos As'ari ayrıca, MÜSİAD’ın Endonezya-Türkiye ticari ilişkileri konusunda çok büyük öneme sahip olduğunu ve bu MÜSİAD'ın gerçekleştireceği faaliyetlerde aktif rol almak istediklerini belirtti. As'ari geçtiğimiz Ekim ayında MÜSİAD’da düzenlenen Endonezyalı İş İnsanları B2B görüşmesinin de taraflarınca memnuniyetle karşılandığını bildirdi.

Bölgesel çalışmaların ve B2B görüşmelerin de yer aldığı etkinliklerin genişleyeceğini ifade eden Komisyon Başkanı Önügören, iki ülke ticaret hacminin güçlendirilmesi için MÜSİAD olarak tüm olanakların kullanılacağını belirtti.

Görüşmede, iki ülke arasında hammadde yoğun olmak üzere farklı kalemlerde ithalat ve ihracat yapıldığı bildirilirken, iki ülke ticari bağlarının önemi bir kez daha vurgulandı.

"Türkiye ve Yunanistan ikili ticari ilişkilerinin gelişmesini önemsiyoruz"

MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komisyonu koordinasyonunda gerçekleştirilen ziyaretler kapsamında MÜSİAD heyeti, Yunanistan'ın İstanbul Konsolosu Danai Vasilaki ve Ticaret Müşaviri Nicholas Emirzas ile bir araya geldi. 

Türkiye ve Yunanistan'ın ikili ticari ilişkilerinin geliştmesinin önemsendiğinin ifade edildiği toplantıda, MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komisyonu'nun komşu ülkelerle olan kültürel ilişkileri avantaja çevirme amacında olduğu belirtildi.

Yunanistan Ticaret Müşaviri Emirzas, MÜSİAD'ın Türk pazarına ulaşımda güvenilir ve sağlam bir referans olduğunu ifade ederken, ticaret alanında oluşacak köprülerin iki ülke ekonomisine olumlu yansıyacağını söyledi.

Görüşmede, MÜSİAD EXPO 2022'ye yönelik bilgiler de paylaşılırken, fuara ilişkin çalışmaların heyecan oluşturduğu belirtildi.

Yeşil enerjide Yunanistan'ın sahip olduğu Avrupa Fonları ve Türk iş insanlarıyla yapılabilecek iş birlikleri ile bu fonlardan nasıl ortak fayda sağlanabileceği üzerine istişareler gerçekleştirilirken, Yunanistan misyonlarının, Yunan şirketleri ile Türk şirketleri arasında köprü ve yönlendirme görevini üstlenebilecekleri vurgulandı.

Görüşmede ayrıca, pandemi nedeniyle seferleri kaldırılan Bodrum-Kos Adası Feribotunun tekrardan seferlere başlaması ile birlikte dış ticaretteki maliyetlerin ciddi manada düşebileceği gündeme getirildi.

İstanbul'daki yabancı misyonlara "Anadolu Ekonomi Diplomasisi" projesi anlatıldı

Azerbaycan, Pakistan, Endonezya ve Yunanistan'ın İstanbul misyonlarına yönelik ziyaretlerde, MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komisyonu koordinasyonunda düzenlenen "Anadolu Ekonomi Diplomasisi" projesi geniş yer buldu. 

Yabancı diplomatik temsilcilerin Anadolu'daki farklı iş insanlarıyla bir araya getirildiği proje ile bölgesel kalkınmanın desteklenmesi ve doğrudan ticaret çalışmalarının geliştirilmesi hedefleniyor.