MÜSİAD İŞ BİRLİĞİNDE HAYATA GEÇİRİLEN MESLEKİ EĞİTİM PROGRAMI İSTANBUL'DA TANITILDI

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) iş birliğinde gerçekleştirilen Avrupa Birliği (AB) Erasmus Akreditasyon Mesleki Eğitimi Tanıtım Toplantısı, İSOV Dinçkök Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirildi. İstanbul Vali Yardımcısı Dr. Hasan Hüseyin Can, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Yetkin, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, meslek lisesi öğretmenleri ve öğrencileri katıldı.

Programda değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Yetkin, MÜSİAD olarak mesleki eğitim alanında belirlenen hedeflere paydaş kuruluşlarla birlikte yüründüğünü ifade ederek, üretim odaklı her sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün karşılanabilmesi için gençlerin yetenekleri doğrultusunda kendilerini geliştirerek mutlu ve başarılı olabilecekleri alanlarda yer bulabilmelerinin önem taşıdığını dile getirdi. Nitelikli iş gücünün insanlık tarihinin her döneminde önemli olduğuna dikkat çeken Yetkin, yenilikçilik, verimlilik, rekabetçilik ve sağlıklı büyüme gibi konuların her birinde nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyduklarını kaydetti. Planların sınırlarını uygulama yeterliliğinin belirlediğine işaret eden Yetkin, bu noktada iki öğeye ihtiyaç duyulduğunu, bunların da makine ekipman ve uygulama becerisine sahip insan olduğunu aktardı.

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Yetkin, mesleki eğitimin alt seviyede, mesleki yeterliliğin ise üst seviyede mesleki beceriyi inşa ettiğini sözlerine ekledi. Mesleki eğitim almış gençlerin artmasının genç işsizlik sorununa da çözüm olacağını kaydeden Yetkin, öğretmenlerin ve eğitmenlerin mesleki gelişiminin desteklenmesinin çok önemli olduğunu belirtti. MÜSİAD'ın çalışmalarıyla Ahilik kültürünün en etkili temsilcisi olduğunu hatırlatan Yetkin, İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Alibeyköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kartal Atalar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Pendik Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Üsküdar Bağlarbaşı Pazarlama ve Perakende Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde hayata geçirilen mesleki eğitim iş birliklerini paylaştı.

Türkiye Ulusal Ajans temsilcilerinin de bulunduğu etkinlikte AB Erasmus Mesleki Eğitim programına ilişkin detaylar paylaşıldı. AB Erasmus Mesleki Eğitim programı kapsamında 360 öğrenci, 60 refakatçı öğretmen, 20 kursiyer öğretmen ve 60 iş başı gözlemci öğretmenin hareketliliğe katılması öngörülüyor. 

AB Erasmus Akreditasyon Mesleki Eğitimi hakkında detaylı bilgi için https://www.ua.gov.tr/programlar/gruplar/kurum-kuruluslar-icin/akreditasyon/ linkini ziyaret edebilirsiniz.