ANADOLU EKONOMİ DİPLOMASİSİ PROGRAMININ KONUĞU MACARİSTAN BÜYÜKELÇİSİ VICTOR MATIS OLDU

Anadolu Ekonomi Diplomasisi Programının 3'üncüsü MÜSİAD Samsun Şube ev sahipliğinde Macaristan Büyükelçisi Victor Matis’in katılımı ile gerçekleşti.

Program MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Hasan Tahsin Şengül’ün açılış konuşmasıyla başladı. Şengül konuşmasında Karadeniz’in potansiyeli en yüksek şehri olan Samsun’da bu programı yapıyor oluşunun bahtiyarlığını yaşadığını ifade ederek; Büyükelçilik misafirlerine Samsun’un tarihini ve ticari gelişimini anlattı. Samsun’un bulunduğu coğrafi konum itibariyle, gerek hava, deniz, kara ve demir yolu ulaşımı ile Karadeniz bölgesinde stratejik bir konumda olduğunu belirtti. Şengül Samsun’un, Avrupa-Asya transit yolu üzerinde olarak ülkemizin Karadeniz ülkelerine açılan kavşak noktası olması hasebiyle ticari potansiyel açısından bölge illerin ve komşu coğrafyaların dışa açılan kapısı olup geniş bir hinterlanda sahip olduğuna dikkat çekti. Samsun’un 3 limanı, serbest bölgesi, 8 Organize Sanayi Bölgesi, 2 Üniversitesi, ülkemizin iki büyük ovası (Çarşamba ve Bafra Ovaları), hizmet sektöründe gelişmiş altyapısı, ulaşım olanakları sayesinde; sanayi, ticaret, tarım, turizm, sağlık ve eğitim potansiyellerine sahip olma özellikleri ile büyüyen, gelişen, ülkemizin önemli illerinden birisi olduğunu ifade etti. İlin ihracat 2021 rakamının 1.3 milyon dolar olduğunu, bu rakam ile 18'inci sırada olduğunu belirtti.

İhracat rakamlarının İhracat rakamlarının her geçen gün yükselişinde MÜSİAD üyelerimizin katkısının büyük olduğunu belirterek ve 2020 yılı TİM listesinde ilk 1000 firma içerisinde Samsun’dan yer alan 10 firmanın MÜSİAD üyesi olduğu, yine 2020 İSO listesinde ilk 500 de Samsun’dan yer alan 6 firmanın 3’ü ve ikinci 500 içerisinde yer alan 7 firmadan 1’i MÜSİAD üyemiz olduğu bilgisini verdi. Samsun'dan 2021 yılında 164 ülke ve 4 serbest bölgeye ihracat gerçekleştirilip, En fazla ihracat yapılan 5 ülkenin Çin, Peru, ABD, Hollanda ve Rusya Federasyonu olduğunu belirtti. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası 1901 yılında kurulduğunu, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası kayıtlarına göre ilde 200 yabancı sermayeli firma olduğunu ve bunların ağırlıklı olarak Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan gibi ülkelerin yatırımı olduğunu belirten Şengül, bu listeye Macaristan’ın eklenmesinin kendilerini mutlu edeceğini söyledi.

MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komisyon Başkanı Osman Nuri Önügören’in konuşmaları ile devam eden programda Önügören, 3'üncüsünü gerçekleştirdiğimiz Anadolu Ekonomi Diplomasisi Programı'nın ülkemize olan heyecanımızın, illerimize olan sevdamızın bir tezahürü olduğunu belirtti. Programın; ticareti geliştirmek, istihdamı çoğaltmak ve ihracatı artırmak için farklı Anadolu şehirlerimizin potansiyellerini anlatmayı ve tanıtmayı hedeflediğini belirtti. Yıllar içinde ihracat rakamları düşen illerimize daha çok odaklanmayı, bu rakamları hep birlikte elele daha yükseklere çıkartmayı arzuladığını ifade etti.

Macaristan Büyükelçisi Sayın Victor MATİS, 19 Mayıs’ta Tarihi Mücadelenin başladığı yerde bulunmamın kendisi için ne kadar önemli olduğunu belirterek konuşmasına başladı. MÜSİAD’ın Büyükelçileri Anadolu’nun farklı illerine götürmesinin, Yabancı ülkelerin temsilcilerinin dernekler ile iş adamları ile sahada tanıştırılmasının ne kadar faydalı olduğunu belirtti. Macaristan ile Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilere dair bir konuşma yaptı. Konuşmasında 2024’ün Türkiye-Macaristan Ortak Kültür senesi olacağı müjdesini verdi. Macaristan’ın bir sene içerisinde 100 adet büyük kültür faaliyeti getireceğini bunun için ayrılan bütçenin ise yaklaşık 3 milyon Euro olduğu bilgisini verdi. Macaristan ve Türkiye’nin her anlamda doğal müttefik olduğunu belirten Büyükelçi Matis, Macaristan’ın Avrupa Birliği ve NATO dahil her konuda Türkiye’yi siyasi olarak desteklediğini ifade etti. Türkiye’nin halihazırda siyasette ve uluslararası güvenlikte özellikle son 15 senede çok önemli bir konuma sahip olduğunu söyledi. Türkiye’nin Avrupa için, dolayısıyla Macaristan için ne kadar önemli olduğunu belirtti.

Program Macaristan Ticaret Müşaviri Miklos Bujaky ve Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı (HEPA) İş Geliştirme Müdürü Burak Özdemir’in Macaristandaki yatırım fırsatları sunumu ile devam etti.

Protokol Konuşmaları MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Davut Altunbaş’ın konuşması ile son buldu. Lisanının içerisinde yüzlerce ortak kelimeye sahip Macaristan’ın, Türklere olan misafirliklerinin en üst noktada olduğu ülkedeki ziyaretlerinden bahsederek konuşmasına başlayan Altunbaş, ticari anlamda Avrupa ile ticaret yapmak isteyen üyelerimiz için Macaristan’ı antrenman sahası olarak kullanabileceklerini ve kendilerini Avrupa’ya taşıyacak ülke olarak görüşülebileceğini belirtti. Yaklaşık 155 milyar dolarlık Gayri Safi Milli Hasılaya sahip Macaristan’ın 9.8 milyon nüfusu ile sadece Budapeşte’ye 10 milyondan fazla turist çektiğini belirtti. Avrupa’nın tam merkezinde olan Macaristan’ın iş dünyasında Avrupa’ya çıkışta fırsat ekosistemi olabileceğini, Avrupa’ya ürün çıkışlarında bir depo gibi görülebileceğini, küçük yatırımlarda menşei değişilerek ürünlerimizi Avrupa Birliği standartlarına ulaştırabileceğimiz belgeleri alabileceğimizi, dünyanın birçok noktasına gümrüksüz mal taşıyabileceğimizi, ve %9 ile Avrupa’daki en düşük kurumlar vergisine sahip olan ülkenin ne kadar avantajlı olduğundan bahsetti. Anadolu Ekonomi Diplomasisi'nin, Büyükelçilere yapılan nezaket ziyaretlerinde elde edilen zihinsel hafızanın, Büyükelçi ve heyetini Anadolu’ya getirip üye firma fabrikalarına ziyaretler yaptırarak görsel hafızaya taşımak istenildiğini belirtti.

Program heyetin Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı’yı ziyareti ile devam etti. Akabinde MÜSİAD Üyesi ve alanında öncü firmalardan MC Filtre, SAMPA Otomotiv Sanayi, Doğuş Okul Mobilyaları, Borsan Grup ve Bahadır Tıbbı Aletler’in fabrika ziyaretleri son buldu.