MÜSİAD GENEL BAŞKANI MAHMUT ASMALI: MÜSİAD, AVRUPA'DAKİ TÜRK İŞ İNSANLARININ YANINDA

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Avrupa Genel İdare Kurulu (AGİK) Gala Yemeği Programı, MÜSİAD Karlsruhe Şubesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Kurhaus Baden-Baden'de düzenlenen etkinliğe, Türkiye'nin Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu, Karlsruhe Ticaret Ataşesi Oya Demirkan, Karlsruhe Belediye Başkanı Frank Mentrup, KT Bank Genel Müdürü Kudsi Arslan, Karlsruhe Ticaret ve Sanayi Odası Dış İlişkiler Başkanı Robert Huber, Karlsruhe Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Joachim Wohlfeil, Önceki Dönem Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Türk ve Alman iş dünyası temsilcileri, MÜSİAD yurt içi ve yurt dışı temsilci ve başkanları ile MÜSİAD üyeleri katıldı.

MÜSİAD, Almanya ve Avrupa genelindeki Türk üretici, girişimci ve yatırımcıların yanında

Programda konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD'ın ilk yurt dışı şubesini Almanya'nın Münih şehrinde 1993 yılında açtığını hatırlatarak, Almanya'nın tarihsel olarak Türkiye’nin en önemli ticaret ortaklarından biri olduğunu söyledi.

Başkan Asmalı, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

"MÜSİAD; her şart ve koşulda doğduğu topraklar için değer üreten, eğitimi önceleyen, bölgesinde ekonomiye yön veren bir vizyonla ilerliyor. Bölgesel ve ticari diplomasi aktivitelerimizde bu değerleri gözetiyor, Türkiye’nin hem ulusal hem de uluslararası alanda benzersiz bir cazibe merkezi olmasına yönelik stratejiler geliştiriyoruz. Değişik sektörlerde faaliyet gösteren 12 bin 500’ün üzerinde üyemiz ve 60 bini aşkın firmamızla Türkiye ihracatının yüzde 20’sini gerçekleştiriyoruz. Bu vizyon doğrultusunda Almanya ve Avrupa genelinde faaliyet gösteren Türk girişimci, üretici ve yatırımcılarımızın yanındayız. Global arenadaki ilk şubemizi ise 1993 yılında Münih’te açtık. Bu nedenle Almanya’da faaliyet gösteriyor olmak, MÜSİAD Ailesi için çok kıymetli. Almanya, tarihsel olarak Türkiye’nin en önemli ticaret ortaklarından biri… 1960’larda Almanya’ya Türk göçüne kadar uzanan bağlarla, ülkeler arasındaki ilişkiler, klasik bir ticari ilişkinin ötesine geçti. Yaklaşık 3 milyon Türk vatandaşının yaşadığı Almanya'yla ilişkilerimizi daha ileri taşımak ve buradaki Türk vatandaşlarımızın ticari varlığını artırmak için MÜSİAD olarak önemli sorumluluklar üstlendik."

"Almanya, Türkiye'nin ihracattaki en önemli ortaklarından"

Açıklamasında iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin önemine de değinen Başkan Asmalı, Türkiye ve Almanya'nın ticaret hacminin daha da güçlendirilmesi için MÜSİAD üyelerinin gayretle çalıştığını vurguladı.

MÜSİAD Genel Başkanı konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Almanya'da göçmenlerin aktif rol aldığı yaklaşık 16 bin dernek arasında 4 bin 700 Türk sivil toplum kuruluşu bulunuyor. Bu dernekler, büyük bir boşluğu kapatarak Almanya'daki yeni nesillere sosyalleşme imkanı sunuyor. Almanya'daki sivil toplum kuruluşlarının ana dilde eğitim ve ayrımcılıkla mücadele gibi Almanya'daki Türk toplumunun tamamını ilgilendiren alanlarda daha koordineli ve etkili çalışma yapmalarını umut ediyoruz. Toplumlar arası sosyal uyumu, bilinçli sosyalleşmeyi ve kendi kimliğini ve değerlerini koruyarak entegrasyonu önemsiyoruz. Almanya, Türkiye'nin ihracatta ilk ve ithalatta ikinci sıradaki ortağı olarak öne çıkıyor. 2020 yılında 38 milyar dolar civarında gerçekleşen ikili ticaret hacmimiz, 2021 yılında 41 milyar doları aştı. Almanya’ya yönelik ihracatımızda öne çıkan en önemli kalemler ise motorlu kara taşıtları, motosiklet, kazan, makina, örme giyim, elektrikli makine ve cihazlar ve dokuma giyim… Yeni dönem projeksiyonumuz ise dış ticaret hacmini 50 milyar dolara çıkarabilmek. Yenilenebilir enerji, iklim değişikliği ile mücadele, yeşil dönüşüm, yapay zeka ve dijitalleşme gibi geleceğe yön verecek konu başlıklarına yönelik inovatif atılımlarımız, bu hedefe ulaşmamızı hızlandıracak."