BREZİLYA ARAMA KURTARMA EKİBİ ÜLKESİNE DÖNDÜ, MÜSİAD BREZİLYA HEYETİ KARŞILAMA PROGRAMINA KATILDI

6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli şiddetli depremler sonrası Brezilya'dan Türkiye'ye gelen arama kurtarma ekibi çalışmalarını tamamlayarak depremden 16 gün sonra ülkesine döndü. Brezilya ekibini karşılama programına MÜSİAD Brezilya Başkanı Umut Eker de katıldı.

Türk Hava Yolları (THY) uçağı ile ülkelerine dönen arama kurtarma ekibini Brezilya Sao Paulo-Guarulhos Uluslararası Havalimanı'nında Türkiye'nin Sao Paulo Başkonsolosu Gürsel Evren, MÜSİAD Brezilya Başkanı Umut Eker, Brezilyalı yetkililer ve arama kurtarma ekibinin aileleri karşıladı. 

MÜSİAD Brezilya Başkanı Umut Eker karşılamada ekibe hitaben yaptığı konuşmada, "Aralarında binlerce kilometre olan iki ülkenin aslında birbirine ne kadar yakın olduğunu bir kere daha tüm dünya ile beraber görmüş olduk; Bu fedekarlığı asla unutmayacağız. İnşallah bundan sonra acılarda değil mutluluklarda da hep beraber olacağız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da bizzat ziyaret edilen Brezilyalı arama kurtarma ekibinin kordinatörü Rafael Machado, Türkiye'de bulundukları süre boyunca oldukça zorlu şartlara rağmen halkın kendilerine gösterdikleri ilgiden ve misafirperverlikten dolayı oldukça mutlu olduklarını dile getirdi.

Konuşmasında oldukça duygulanan Machado, Türkiye'nin Brezilya Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, bölgedeki desteklerinden dolayı AFAD ve MÜSİAD yetkilileri ve MÜSİAD Brezilya Başkanı Umut Eker'e teşekkür ederken, alışık olmadıkları soğuk bir iklimde temel ihtiyaçlarının süratle karşılanması konusunda kendilerini büyük bir misafirperverlikle karşılayan MÜSİAD ve AFAD yetkililerine ayrıca minnettarlığını iletti.