SAMEKS 2023 ŞUBAT AYI VERİLERİ AÇIKLANDI

2023 yılı Şubat ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 5,2 puan azalarak 48,7 değerine geriledi.

6 Şubat Pazartesi günü merkez üssü Kahramanmaraş olarak gerçekleşen, 10 ili ve 13,5 milyon vatandaşı doğrudan etkileyen deprem felaketi; yalnızca gerçekleştiği bölgede değil, ülke genelinde sosyoekonomik hayatı oldukça olumsuz etkilemişti.

Bu bağlamda toplam GSYİH’nin yaklaşık %9,0’unu kapsayan, toplam ihracatın neredeyse %8,0’ini karşılayan ve başta imalat sanayii olmak üzere birçok sektörde ön plana çıkan bu 10 ilde üretimin ve ticaretin aksaması ülke genelinde ekonomik aktivitenin önceki aya kıyasla yavaşlamasına neden olurken, bunun neticesinde SAMEKS Bileşik Endeksi de 50 eşik değerinin altına geriledi.

Bölgede üretimin büyük oranda sekteye uğramasının yanı sıra hasar gören karayolları ve limanlar da lojistiği ciddi anlamda engellerken; bunun neticesinde SAMEKS Hizmet Sektörü Endeksi önceki aya göre 4,7 puan azalarak 49,4 seviyesine, SAMEKS Sanayi Sektörü Endeksi ise 7,4 puan birden azalarak 47,3 puana geriledi. Böylece Şubat ayında; SAMEKS Hizmet Sektörü Endeksi 5 ay, SAMEKS Sanayi Sektörü Endeksi ise 18 ay sonra azalış sinyali vermiş oldu.

Bu dönemde hizmet sektörüne ilişkin girdi alımlarının önceki aya göre hızlı bir şekilde ivme kaybetmesiyle iş hacminde daralma gözlenirken, sanayi sektöründe ise yeni siparişlerde gözlenen azalışlar sebebiyle üretimde yavaşlama kaydedildi.

SAMEKS 2023 ŞUBAT AYI VERİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.