MÜSİAD, ÜYE EŞLEŞTİRME SİSTEMİ İLE AFET BÖLGESİNDE ÜRETİM VE TİCARETİ DEVAM ETTİRECEK

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD'ın afet bölgesine yönelik çalışmalarını değerlendirdi. Depremden etkilenen illerde zarar gören üyelerin farklı illerdeki üye firmalarla eşleştirildiğini belirten Başkan Asmalı, bölgedeki üretim ve ticaretin el birliği ile devam edeceğini ifade etti.

Kahramanmaraş merkezli şiddetli depremler sonrası adeta seferberlik ilan eden Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), afetten etkilenen illere yönelik kapsamlı çalışmalarını sürdürüyor. Bölgede konteyner kent, sahra hastanesi, aşevleri ve mobil mutfaklar kuran MÜSİAD, bu adımların yanında lojistik çalışmalarla bölgedeki ihtiyaçların karşılanması için faaliyetlerine devam ediyor.

Bununla birlikte yardımlaşma kültüründen miras Karz-ı Hasen anlayışı ile depremden zarar gören üyelerine faizsiz veya hibe sermaye desteği sağlayan MÜSİAD, afet bölgesindeki üyelerini farklı illerdeki üyeleriyle eşleştirerek, bölgedeki üretim ve ticaretin devam etmesi için harekete geçti.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, insani ihtiyaçların karşılanması ve sosyal hayatın tesisi yanında bölgedeki iş ve ticaret hayatının da yeniden ayağa kaldırılması için çalışmalarını genişlettiklerini belirtti. 

Üye eşleştirme sistemi ile bölgede zarar gören üyelerin ellerindeki ürünleri farklı illerdeki üyelerin tesislerine transfer ederek hem üretimin devamlılığı hem de askıda kalan ticari faaliyetlerin sürdürülebilir hale gelmesini hedeflediklerini söyleyen Başkan Asmalı, "Bir ve beraber anlayışı ile her bir üyemiz elini taşın altına koyarak darda olan kardeşine omuz veriyor" dedi.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Afet bölgesinde depremden etkilenen vatandaşlarımıza yönelik insani yardım çalışmalarımız devam ediyor. Bölgedeki acil ihtiyaçların karşılanması için yurt içi ve yurt dışı teşkilatlarımızla lojistik desteğimizi aralıksız sürdürüyoruz. Bölgedeki iş ve ticaret hayatının yeniden ayağa kaldırılması için MÜSİAD Karz-ı Hasen Sandığı ile bölgedeki üyelerimize sermaye desteği sağlıyoruz. Bu noktada iş dünyamıza da Karz-ı Hasen anlayışının desteklenmesi ve yaygınlaştırılması için bir çağrımız oldu. Bununla birlikte bölgedeki üretim tesisleri veya iş yerleri zarar gören iş insanı ve sanayicilerimizin ellerindeki hammadde ve ürünlerin diğer illerimizdeki üyelerimizin tesislerine transferi ile üretimi devam ettirecek bir eşleştirme yapıyoruz. Depremden etkilenen firmalarımıza yönelik anket çalışması da acil ihtiyaçların belirlenmesi ve sorunların giderilmesi yönünde önemli bir adım olacak. Deprem nedeniyle iç ve dış ticari hareketliliği askıda kalan, tedarik veya ürünlerini sevk edemeyen üyelerimizin karşılaşabileceği riskleri azaltmak için ekiplerimiz çalışmalarına devam ediyor."