MÜSİAD HEYETİ, SUUDİ ARABİSTAN'DA BİR DİZİ ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Suudi Arabistan İş Programı kapsamında Riyad ve Cidde'de bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Başkan Asmalı, program çerçevesinde İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Hissein Brahim Taha ile de bir araya geldi. Görüşmede MÜSİAD ve İİT çalışmaları, iş birliği alanları ve depremden etkilenen bölgelere yönelik adımlar ele alındı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Uluslararası İş Forumu (IBF) Başkanı Erol Yarar, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Davut Altunbaş, MÜSİAD Suudi Arabistan Temsilcisi Sait Ebu Mohamed, IBF Başkan Yardımcısı Gazi Mısırlı ve MÜSİAD Genel Sekreteri Dr. Cihad Terzioğlu oluşan MÜSİAD heyeti, Suudi Arabistan İş Programı kapsamında Riyad ve Cidde'de bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. 

Suudi Arabistan İş Programının Riyad ayağında, MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye'nin Riyad Büyükelçisi Fatih Ulusoy ve ile bir araya gelerek, iki ülke ticari ilişkileri ve bölgedeki ticaret yaşamına yönelik istişarelerde bulundu. 

Suudi Arabistan İş Programı çerçevesinde Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş, Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Majid Bin Abdullah Al Qasabi ve Türk-Suudi iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen istişare toplantısına katılan MÜSİAD heyeti, daha sonra iki ülke ticaret bakanları eş başkanlığında gerçekleşen Suudi Arabistan-Türkiye İş Forumu iştirak etti.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, iş forumu sonrası sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş ve Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Sayın Majid Bin Abdullah Al Qasabi eşbaşkanlığında gerçekleştirilen Suudi Arabistan-Türkiye İş Forumuna iştirak ettik. Programın Türkiye ve Suudi Arabistan ticari ilişkilerinin güçlendirilmesi ve iş dünyamız için hayırlara vesile olmasını diliyorum" ifadelerine yer verdi.

MÜSİAD heyeti Riyad programı çerçevesinde, Türk ve Suudi firmaların katılımıyla düzenlenen TÜRK EXPO Ticaret fuarına katıldı. Fuar katılımcıları ile hasbihal eden MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Türk ve Suudi firmaların ürünlerini yerinde inceledi.

Suudi Arabistan-Türkiye İş Forumu ardından MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı başkanlığındaki MÜSİAD heyeti, Türkiye Müteahhitler Birliği koordinasyonunda düzenlenen istişare toplantısına katıldı. Heyet toplantı sonrası, Aldyar Alarbiya yetkilileri ile bir araya gelerek bölgesel yatırım ve ticaret fırsatlarına yönelik bilgi aldı.

MÜSİAD heyeti ayrıca, MÜSİAD Suudi Arabistan Temsilcisi Sait Ebu Mohamed'in aile girişimi olan eğitim kampüsünü ziyaret ederek, çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Suudi Arabistan İş Programının Cidde ayağı ise, MÜSİAD heyetinin Türkiye'nin Cidde Başkonsolosu Mete Zaimoğlu'na gerçekleştirdiği ziyaret ile başladı.

Başkonsolosluk ziyaretinin ardından İslam Kalkınma Bankası yetkilileri ile bir araya gelen MÜSİAD heyeti, İslam Kalkınma Bankası Strateji, Politika ve Araştırma Direktörü Osman Büyükmutlu ve Sahra Altı Afrika ve Avrupa Bölümü İş Geliştirme Müdürü Oğuz Aktuna'dan muhtemel iş birliği alanları, uluslararası çalışmalar, bölgesel yatırım ve ticaret fırsatlarına yönelik bilgi aldı.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı başkanlığındaki MÜSİAD heyeti daha sonra, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Hissein Brahim Taha ve İİT Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Musa Kulaklıkaya ile bir araya geldi. Görüşmede MÜSİAD ve İİT çalışmaları, iş birliği alanları ve depremden etkilenen bölgelere yönelik adımlar ele alındı.