SAMEKS 2023 MART AYI VERİLERİ AÇIKLANDI

2023 yılı Mart ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 2,9 puan artarak 51,5 değerine yükseldi.

Bu dönemde önceki aya göre 1,5 puan artış kaydeden Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi 50,9 seviyesine yükselirken, önceki aya göre 5,3 puan artarak 52,6 seviyesine yükselen Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi ise Bileşik Endeks’te gözlenen artışta belirleyici rol oynadı. Sanayi sektöründe gözlenen artışta yeni siparişlerin hızlı bir şekilde ivme kazanması etkili olurken, hizmet sektöründe ise girdi alımlarının yüksek seviyesi endeksteki toparlanmanın başat faktörü oldu.

Böylece Ocak ayını 53,9 puanla geride bırakarak 2023 yılına güçlü bir başlangıç yaptıktan sonra deprem felaketinin etkisiyle Şubat ayında 48,7 seviyesine gerileyen SAMEKS Bileşik Endeksi, Mart ayı itibariyle yeniden artışa geçti ve böylece 51,4 puan ortalamasıyla yılın ilk çeyreğine ilişkin pozitif bir görünüm arz etti. Sanayi sektöründe yeni siparişler ve üretimin hızlı bir şekilde artış kaydettiği Mart ayında, iş hacminin daraldığı hizmet sektöründe ise daha yavaş bir toparlanma gözlendi.

SAMEKS MART AYI VERİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.