SAMEKS HAZİRAN’DA DA POZİTİFTE

2023 yılı Haziran ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 0,4 puan ivme kaybetmiş olmasına karşın 55,6 puanla referans değer üzerindeki seyrini sürdürdü.

Bu dönemde Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi önceki aya göre 0,6 puan artış kaydederek 54,3 seviyesine yükseldi. Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi ise 2,4 puan hız kaybetmiş olmasına karşın 58,8 puanla artış kaydetmeye devam etti.

SAMEKS’in hem sanayi hem de hizmet sektörüne yönelik kaydetmiş olduğu gelişmeler ekonomik aktivitede canlılığın sürdüğünü gösterirken; sanayi sektöründe üretimin hız kazanması ve istihdam artışının devam etmesi, hizmet sektöründe ise iş hacminin daralması ve istihdamın önceki aya göre azalması dikkat çekti.

Böylece yılın ilk çeyreğini 51,9 puan ortalamasıyla geride bırakarak Türkiye ekonomisinde pozitif büyüme sürecinin sürdüğüne işaret eden mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, 2’nci çeyrekte ivmesini artırdı ve bu döneme ilişkin 56,0 puan ortalamasıyla büyümenin hız kazandığının sinyalini verdi.

SAMEKS HAZİRAN 2023 VERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.