ÖZBEKİSTAN HEYETİ’NDEN MÜSİAD ZİYARETİ

Özbekistan Nevaiy Eyalet Valisi Normat Tursunov başkanlığındaki Özbekistan heyeti, Türkiye-Özbekistan ticari ilişkileri ve bölgesel çalışmalara ilişkin fikir alışverişinde bulunmak üzere MÜSİAD Genel Merkezi’ni ziyaret etti. MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, İhracatı Geliştirme Komisyonu Başkanı Ahmet Cihaner ve MÜSİAD üyelerinin katıldığı toplantıda ikili ilişkilere dair istişarelerde bulunuldu.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı’nın başkanlığında, İhracatı Geliştirme Komisyonu Başkanı Ahmet Cihaner ve MÜSİAD üyeleri, Özbekistan Heyeti ile bir araya geldi. MÜSİAD Özbekistan Ofisine temas edilerek MÜSİAD’ın ulusal ve uluslararası faaliyetleri konuşuldu. Genel Başkan Mahmut Asmalı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleşen Körfez Heyeti seyahatinden ve gün içerisinde gerçekleştirdiği Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile olan ekonomi görüşmelerinden bahsetti. Türkiye’nin ticari potansiyelinin gelişim için atılan adımlar konuşuldu.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı ise konuşmasında, “Ticaret bütün sınırları kaldırır, düşmanlıkları sona erdirir. Özbekistan’da bulunan MÜSİAD Özbekistan Şubemizle birlikte koordineli çalışarak aramızdaki ticaret hacmini geliştirmeye çalışacağız.” diye konuştu.

Özbekistan Navoi İl Valisi Normat Tursunov ise Türkiye’de gerçekleşen başarılı temaslardan memnuniyetini ifade etti. Konuşmasında Navoi Eyaleti ve Özbekistan hakkında öne çıkan bilgiler veren Tursunov, sözlerine şöyle devam etti: “Navoi eyaleti Özbekistan’ın ikinci büyük eyaletidir ve dinamik bir genç nüfusu vardır. Sanayinin yüzde 17’si GSMH’nın yüzde 8’i bu eyalettedir. Madencilik, kimya sanayi, tekstil, tarım, elektronik ve turizm başta olmak üzere eyalette birçok sektör açısından büyük fırsatlar bulunmaktadır. Bu eyalet serbest bölge çalışmaları ile Özbekistan’da öne çıkmaktadır. Türk yatırımcılar için güvenli bir yatırım ortamı sunulabilmektedir. Bu kapsamda, Eylül 2023’te Navoi-Türkiye İş Forumu düzenleyeceğiz.”

Vali Tursunov konuşmasında MÜSİAD’ın dünyadaki gelişimini takip ettiklerini, MÜSİAD ile iş birliği yapmak istediklerini ve ortak bir sanayi bölgesi kurulması önerisini dile getirdi. Yeşil dönüşüm gibi konularda MÜSİAD ile ortak çalışmak istediklerini vurgulayan Tursunov sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tabii ki, Özbekistan’da yeşil enerji gelişmektedir. Navoi Eyaletinde termal su kaynakları mevcuttur. Turizm ve enerji sektörlerinde bu kaynaklar avantaj sağlamaktadır. Bu alanda MÜSİAD ile iş birliğine diğer konularda olduğu gibi hazırız. Dijital konularda da iş birliği yapılmasını bekliyoruz. Tarım sektöründe hâlihazırda ortak geliştirilen projeler mevcut.”

Navoi İl Valisi Normat Tursunov, yabancı yatırımcılar ile bizzat ilgilenerek her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığını ve her türlü desteği vereceklerini beyan etti.

Program, hediyeleşme sonrasında son buldu.