SAMEKS AĞUSTOS AYI VERİLERİ AÇIKLANDI

2023 yılı Ağustos ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 0,6 puan ivme kaybederek 50,3 puanla referans değerin hemen üzerindeki seyrini sürdürmüştür.

Bu dönemde Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi önceki aya göre 0,3 puan artış kaydederek 51,8 seviyesine yükseldi. Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi ise önceki aya göre 3,5 puan hız kaybederek 46,5 seviyesinde gerçekleşti. Böylece sanayi sektörü, asrın felaketinin yaşandığı Şubat ayından beri ilk kez önceki aya göre azalışa işaret etmiş oldu.

Sanayi sektöründe yeni siparişlerin ivme kaybetmeye devam etmesiyle önceki aya kıyasla üretimde gerçekleşen azalışın belirginleştiği görüldü. Hizmet sektöründeki pozitif görünümde ise, önceki aylarda olduğu gibi girdi alımlarının yüksek seviyesi belirleyici oldu. Ağustos ayında her iki sektörde de önceki aya göre istihdamın azalış sinyali verirken, tedarikçilerin teslimat sürelerinde de gecikmeler gözlendi.

Söz konusu gelişmeler neticesinde 50,3 seviyesinde gerçekleşen SAMEKS Bileşik Endeksi ekonomik aktiviteye yönelik canlı görünümün 2023 yılı Ağustos ayında da sürdüğüne işaret etti. Buna karşın söz konusu endeks değeri, son 6 ayın en düşüğü olarak dikkat çekti.

SAMEKS AĞUSTOS 2023 VERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.