GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK SEKTÖR KURULU ANTALYA’DA BULUŞTU.

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu, Ekim ayındaki toplantısını 4 Ekim’de Antalya’da gerçekleştirdi.

Tanışma ve Ticaret Geliştirme Toplantısında Tarımın mevcut durumu, gelişimi, sorunları ve çözüm önerileri ele alındı. Tarıma ile alakalı Antalya’ya dair bilgiler veren Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanı Soner Kurucan: Antalya 2022 yılı sonu itibariyle 2 Milyar 24 Milyon dolarlık ihracata ulaşmıştır. 

Antalya’nın toplam ihracatının 586.3 Milyon dolarla %55.9 yaş sebze meyve, 59.3 Milyon dolarla %5.7’sini süs bitkileri, 442 Milyon dolarla %4.2’sini hububat, bakliyat ve tohum, 358.4 Milyon dolarla %34.2’sini diğer tarım alanları oluşturmaktadır. Antalya 19.3 Milyar TL bitkisel üretim değeri ile Türkiye birincisidir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanı Cemal Özen ise konuşmasında; 

Tarımsal bilinci nasıl arttırabiliriz? Tarımı geçim meşguliyeti olmaktan çıkarıp sanayiye, büyük bir ekonomik güce nasıl dönüştürebiliriz? Sektör Kurulu olarak Tarımfest, Tarım Üniversiteleri, Tarım Liseleri hususları üzerine çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Kooperatifler hususuna da değinen Özen: “Tüm dünyada gıdanın sanayiden daha önemli bir hale geleceğini beklemekteyiz. Bu yüzden üretimi ve verimliliği arttırmalıyız. Hollanda’da 20 kooperatif var. Üretim ve dağıtımın %97’si onlar üzerinden dönerken, ülkemizde ise 3000 kooperatif olmasına rağmen bu oran %1,5 civarındadır. Ülkemizin tarımını kurtaracak yegâne şey birliktir.” dedi. 

Toplantı sonunda ise Cemal Özen, MÜSİAD Antalya Şube Başkanı Ali Akçay’a “Yetim Hamiliği Sertifikası” takdiminde bulunarak, ev sahipliği için teşekkürlerini ifade etti. Program toplu fotoğraf çekimi ile sonlandı.