MÜSİAD ANADOLU EKONOMİ DİPLOMASİSİ PROGRAMI TRABZON'DA GERÇEKLEŞTİ

Müstakil Sanayi ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Diplomatik İlişkiler Komisyonunca, MÜSİAD Trabzon Şubesinde ‘’Anadolu Ekonomi Diplomasisi’’ programı gerçekleşti.

MÜSİAD Trabzon Şubesinde düzenlenen Anadolu Ekonomi Diplomasisi programına katılan Endonezya Ankara Büyükelçisi Achmad Rizal Purnama: Endonezya'nın, Malezya, Avustralya, Singapur, Suudi Arabistan ve Türkiye ile ilişkilerine dikkat çekerek, "Bu 5 ülke, bizim önemli stratejik ortaklarımız arasında yer almaktadır. Bu ortaklarımıza çok önem veriyoruz. İki ülke Cumhurbaşkanı düzenli olarak diyalog halindeler. İki Müslüman ülke Endonezya ve Türkiye, nüfusu olan güçlü ülkeler." değerlendirmesinde bulundu.

Ortak çalışma sektörleri

Görev süresi boyunca iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmaya yönelik projeleri hayata geçirmeyi planladığını anlatan Purnama, özellikle savunma sanayi, enerji, yapı, ilaç ve sağlık sektöründe ortak çalışmalar yapmak istediklerini kaydetti.

İskenderoğlu: Yeni ticari anlaşmalara vesile olacağını umut ediyorum

MÜSİAD Trabzon Şube Başkanı Mesut İskenderoğlu, Endonezya’nın Ankara Büyükelçisi Achmad Rizal  Purnama ve beraberindeki heyeti Trabzon’da ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını söyledi. MÜSİAD’ın faaliyetlerinin ve şehrin ekonomik hayatına ilişkin de katılımcılara bilgi veren İskenderoğlu, Trabzon’un kadim geçmişi sayesinde ticari alan bölgesinde ve ülkede söz sahibi şehirlerden olduğunu ifade etti.

İskenderoğlu, su ürünleri ve fındık ihracatının önemine vurgu yaparak, şunları söyledi:

‘’Trabzonlu iş insanları ticari birikimleriyle ve ticari ufuklarıyla Endonezyalı iş insanları ile ticaret gerçekleştirilmesinin heyecanı ve umudu içerisindedir. Bu anlamda ziyaretinizin yeni başlangıçlara ve yeni ticari anlaşmalara vesile olacağını umut ediyorum’’ dedi.

MÜSİAD Trabzon ev sahipliğinde düzenlenen programda, MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komisyonu Başkanı Osman Nuri Önügören'de MÜSİAD’ın çalışmalarını anlattı.