TATARİSTAN CUMHURİYETİ'NDEN MÜSİAD ZİYARETİ

Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Tarım ve Gıda Bakanı Marat Zyabbarov ve beraberindeki heyet, MÜSİAD Genel Merkezi’ni ziyaret ederek Genel Başkan Mahmut Asmalı ile ve heyeti ile görüşme gerçekleştirdi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı olan ve aynı zamanda Tarım ve Gıda Bakanı olarak görev yapan Marat Zyabbarov ve heyetini Genel Merkezi’nde misafir etti. MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı’nın Başkanlık yaptığı görüşmeye MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Davut Altunbaş ve MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri'nden Osman Nuri Önügören, Selim Sar, Fahrettin Oylum, Abdullah Bozatlı, Altuğ Karataş, İsmail Somalı ve İsmail Altın da katılım sağladı.

“Ticari Ortaklığımızı Bir Üst Seviyeye Çıkarmalıyız”

Görüşme esnasında konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, “Tataristan ile olan ticari ortaklığımızı ve hacmimizi bir üst seviyeye çıkarmalıyız. Bu konuda gerekli çalışmaları yapma konusunda mutabık kaldık. Ülkemizin ihracatını geliştirmek ve yeni fırsatların önünü açmak için çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

Genel Başkan Asmalı konuşmasını şöyle sürdürdü:

Tataristan Başbakan Yardımcısı ve Tarım ve Gıda Bakanı Sayın Zyabbarov ve heyetini Genel Merkezimizde misafir etmekten büyük onur duyuyoruz. Tataristan ile soydaşlık olarak ve kültür olarak ortak bir mirasa sahibiz. Aynı zamanda Rusya Federasyonu üzerinden de ticari ortaklığımız da sürüyor. Bizim asıl amacımız ortak bir iş birliği oluşturup bu ticari ortaklığı bir üst seviyeye çıkartmak. Ticari hacmimizi yükselterek iki ülke arasındaki bağı daha da kuvvetlendirebiliriz. Tataristan heyetinin bugün ülkemizde düzenlenen Helal EXPO Fuarı’na katılım sağlayacak olması bizler açısından memnuniyet verici. Bu tür katılım, görüşme ve iş birliklerinin daha da artmasını temenni ediyoruz. Bu vesileyle MÜSİAD olarak 1993 yılından beri aralıksız sürdürdüğümüz, pandemi döneminde dahi icra etme konusunda büyük gayret gösterip yaptığımız MÜSİAD EXPO Fuarımıza kendilerini bekliyoruz. 2024 yılının Kasım ayında gerçekleştireceğimiz MÜSİAD EXPO’24 hem küresel ticari ortaklıklara hem de uluslararası geniş çaplı katılımlara ev sahipliği yapacak.

Türkiye ile Ticari Hacmimiz Artıyor

Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Marat Zyabbarov ise yaptığı konuşmasında, “Türkiye ile ticari ortaklığımız gittikçe sağlamlaşıyor ve artış gösteriyor. Geçen yılın iki katı büyümeyle 1,2 milyar dolara yükselen bir ticari hacmimiz var. Bunu artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Yaptığı konuşmada Zyabbarov sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tataristan, ortak çalışma faaliyetlerini sürdürmek amacıyla bugün MÜSİAD Heyeti ile bir araya geliyor. Sayın Genel Başkan’a bu misafirperverlikleri için başta teşekkür etmek istiyoruz. Tataristan olarak, etkinliklere katılım, ticari bağlantıları geliştirme ve önemli güç oluşturma konusunda Türkiye ile iş birliği içerisindeyiz. Bu iş birliği kapsamında Kazan’da bulanan Türk Başkonsolosluğu ve Tataristan Temsilcilerimiz ortak faaliyet içerisinde. Bizler de bu durumu sürdürmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda kardeş şehir anlaşmaları oluşturarak toplamda Türkiye’den 9 adet yeni kardeş şehir anlaşması imzaladık. Türkiye ile düzenli uçuşlar konusunda sağlam bir zemini sağladık ve bunu sürdürüyoruz. Türkiye, Tataristan’ın önemli bir ticari ortaklarından biridir ve bu ortaklık artarak devam etmektedir. Geçtiğimiz yıla göre iki kat artış göstererek 1,2 milyar dolar seviyesine çıkarttığımız ticari hacmimizi MÜSİAD gibi değerli kurumlar aracılığıyla daha da yukarıya çıkarmayı hedeflemekteyiz.”
Tataristan’da Türk firmaların önemli yatırımları olduğuna da değinen Zyabbarov, “Türkiye’den Tataristan’a gelen yatırım 2 milyar doları geçmiş seviyede. Bu bizim için oldukça memnuniyet verici. Tabii ki Tatar şirketleri de Türkiye’de bir dizi proje gerçekleştirmek için faaliyetlere başladı. İnşaat, petrol ve maden gibi konularda ortak çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
Tataristan’ın gelişmiş bir altyapıya da sahip olduğuna değinen Zyabbarov, “Ekonomimizin temelini petrol ve kimya sanayii oluşturuyor. Tabi, güçlü bir altyapıya sahip olduğumuzu da söylemem gerek. Tataristan’da üretilen ürünlerin yarısı ihraç edilebilme hâlinde. Rusya Federasyonu içerisinde tarım üretimi konusunda Tataristan lider durumda. Uçak ve mühimmat gibi sanayi ürünlerinin üretimine başlamanın yanı sıra, bilişim teknolojilerinde de ilerleme kaydetmiş durumdayız. Bu sektörlerin hepsinde Türk firmalarla ortak çalışabilir ve iş birliği alanlarımızı genişletebiliriz.” diye konuştu.

Görüşmede Tataristan Heyeti yaptığı sunumla hükûmet olarak faaliyetlerini gösterirken, MÜSİAD’ın da yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerinden sunumlar gösterildi.