MÜSİAD ABD’DE TÜRKİYE-ABD İŞ FORUMU DÜZENLEDİ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), 18 Mayıs-25 Mayıs tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin üç farklı bölgesinde, İş Forumu, Paneller, Networking Toplantıları ve Türkiye- ABD İş Forumu gerçekleştirdi. New York, Philadelphia ve Washington’da gerçekleştirilen etkinliklerde ABD’de bürokrasinin önemli isimleri ve iş insanları bir araya geldi. 100’den fazla iş insanı ile beraber ABD’de temaslarda bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, ABD ile ticari hacimde 100 milyar dolarlık hedefe destek olmak istediklerini dile getirdi.

Ticaret hacminde hedef 100 milyar dolar

New York’ta Türkevi’nde düzenlenen panel ve sunumların ardından Networking Toplantısı’na Türkiye’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür de katılım sağladı. Etkinlikte konuşan Özgür, dışarıdan bakıldığında ABD'nin diğer coğrafyalara kıyasla uzak bir pazar olarak göründüğüne işaret etti. ABD'de iş yapmanın diğer birçok ülkeden daha kolay olduğunu söyleyen Özgür, "ABD'nin sunduğu fırsatlar daha fazla ve özellikle şirketlerin büyümesi açısından çok önemli katma değer sağlayan bir ülke." değerlendirmesinde bulundu.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı da son 20 yılda büyük atılımlar gösterdiğine işaret ettiği Türkiye'nin esnek üretim kapasitesi ve lojistik ağlarıyla dünyanın önemli ülkelerinden biri haline geldiğine dikkati çekti.

Asmalı, dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ABD'de resmi rakamlara göre 300 binden fazla soydaşın yaşadığını ve önemli mevkilerde birçok iş insanının bulunduğunu ifade etti.

ABD'li iş insanlarına çağrıda bulunan Asmalı, "Türk insanı çok kabiliyetli, girişken, kıvrak zekaya sahip. Dolayısıyla gelin iş birliğini hep birlikte olgunlaştıralım, beraber hem ülkemize hem buraya hem de üçüncü ülkelere yatırım yapalım. Bizim böyle bir potansiyelimiz, enerjimiz ve arzumuz var." diye konuştu.

Düzenlenen forum kapsamında, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) ile Türkiye'nin ihracatına ve diaspora çalışmalarına destek verenleri ödüllendirdiklerini dile getiren Asmalı, TASC ile mutabakat zaptı imzaladıklarının bilgisini paylaştı.

New York’taki seyahatler kapsamında Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Nezdinde Daimî Büyükelçisi Ahmet Yıldız ile de görüşme gerçekleştirildi.

ABD New York Ofisi açılışı gerçekleşti

ABD’deki temsiliyet kabiliyetini artırmayı hedefleyen MÜSİAD, New York’ta ofis açılışı gerçekleştirdi. Türkiye BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Yıldız, T.C. New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, MÜSİAD üyeleri ve ABD’deki iş dünyasının temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleşen açılış töreninde konuşan Genel Başkan Asmalı, “ABD’deki teşkilat ağımıza katkı sağlayacak ve bölge içerisindeki iletişimimizi geliştirecek olan MÜSİAD New York Ofisimizin hayırlı olmasını temenni ediyor, emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Washington’da B2B görüşmeler gerçekleşti

ABD iş gezisinin son durağı olan Washington’da da gerçekleşen Türkiye-ABD İş Forumu kapsamında MÜSİAD Heyeti, Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçisi Sedat Önal ve Azerbaycan ABD Büyükelçisi Khazar İbrahim ile görüştü.

Washington'a yarım saatlik mesafedeki Amerika Diyanet İslam Merkezi'nde (DCA) düzenlenen forum kapsamında, tecrübe paylaşımı oturumlarında Washington ticaret müşavirleri sunumlar yaptı.

Türkiye ve ABD'de iş yapmakla ilgili hukuki mevzuata ve ABD'de inşaat sektörü ile yatırım imkânlarına ilişkin oturumlar düzenlendi. Türkiye-ABD Ticari İlişkiler: Fırsatlar, Sorunlar ve Çözüm Yolları başlıklı panelin de gerçekleştiği etkinlikte konuşan Genel Başkan Mahmut Asmalı, MÜSİAD'ın 34 yılı aşkın zamandır yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü faaliyetlerini her geçen gün artırarak sürdürdüğünü söyledi.

Asmalı, iki ülkenin siyasi ilişkileri bazen inişli-çıkışlı olsa da ticaretin mümkün olabileceğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Geldiğimiz durum itibarıyla ABD ile siyasi noktada bazı farklı düşüncelerimiz olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun en büyük sebebi de bizim tezlerimizi, haklı davamızı Amerikalı siyasetçilere anlatamamız. Bunun en önemli yolu ticaretten, ekonomik ilişkilerden geçmektedir. Dolayısıyla burada daha çok yatırım ve daha çok ticaret yapacağız, iktisadi olarak çok daha güçlenerek tezlerimizi Amerikalı siyasetçilere anlatma fırsatı bulacağız. Ben bunu çok rahatlıkla başarabileceğimize inanıyorum. Ticaret hacmimizi ilk etapta 100 milyar dolara çıkarırsak en önemli merhaleyi geçmiş olacağız. Şu anda bu hedef hacmin 3'te 1'i mesafesindeyiz. Yapacak çok işimiz var ve bir an önce bu işlere başlamalıyız."

ABD'ye bu gelişleriyle yeni bir başlangıç sayfası açtıklarını belirten Asmalı, bundan sonra çok daha kalabalık ve kararlı iş adamları heyetleriyle ülkeye en kısa zamanda tekrar geleceklerini aktardı.

 

Türk iş insanlarına büyük bir görev düşüyor

Amerika’daki iş seyahatini değerlendiren Genel Başkan Mahmut Asmalı, Türk iş insanlarına 100 milyar dolarlık ticari hacim hedefinde büyük bir görev düştüğünü, ABD’deki pazarları çok iyi şekilde değerlendirebileceklerini ifade etti. Asmalı, ABD'nin New Jersey eyaletinde, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Sedat Önal'ın yanı sıra iş insanları ve yerel siyasetçilerin de katılımıyla network etkinliği düzenlediklerini kaydederek, aynı gün MÜSİAD New York Şubesinin ofis açılışını yaptıklarını bildirdi. Asmalı, New York'ta düzenledikleri bilgilendirme ve tecrübe paylaşımı etkinliklerine işaret ederek, burada çeşitli eyaletlerden gelen şube başkanları ile eyaletlere özgü yatırım fırsatlarının değerlendirildiğini söyledi.

MÜSİAD'ın ABD'de 9 temsil noktası olduğunu hatırlatan Asmalı, "Yıl sonuna kadar buna Ohio, Illinois, Pennsylvania ve Florida eyaletlerini de ekleyerek temsil noktası sayımızı 13'ye çıkarmayı hedefliyoruz." dedi.

ABD’deki ticari hedefi yakalamak için buradaki kuralları ve kanunları da iyi bilmek gerektiğine değinen Asmalı, "Bizim buranın kanunlarını, standartlarını, ölçeklerini iyi bilip; planlı, programlı hareket etmemiz lazım." değerlendirmesinde bulundu.