LOJİSTİK SEKTÖR KURULU POLONYA’YA YURT DIŞI İŞ GEZİSİ DÜZENLEDİ

MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu Başkanı Mehmet Metin Korkmaz ve beraberindeki heyet tarafından Polonya’ya Yurtdışı İş Gezisi düzenlendi. Programda MÜSİAD Polonya Şubesi, Polonya Toptan Ticaret Merkezi (Wolka Kosowska), Polonya Karayolu Nakliyeciler Derneği (ZPMD), Polonya Devlet Demiryolları (PKP) ve Polonya Türk İş İnsanları Derneği (POTİAD) ziyaret edildi.

 

Programın ilk aşamasında Varşova’ya yaklaşık 30 KM mesafede bulunan, 2003 yılında kurulan 3000’den fazla üretici ve toptancıya ev sahipliği yapan Polonya Toptan Ticaret Merkezi ziyaret edildi. Burada yapılan toplantıda pazarın geçmişi, aktüel durumu ve öngörülen gelecek senaryoları hakkında istişarelerde bulunuldu.

Polonya Ticaret Merkezi’nin ardından MÜSİAD Polonya Şubesi’ne ziyaret düzenlendi ve MÜSİAD Polonya üyeleri ile toplantı yapıldı. MÜSİAD’ın Polonya’daki durumu ve üyeleri hakkında istişarelerde bulunuldu. Ardından Lojistik Sektör Kurulu Başkanı Mehmet Metin Korkmaz tarafından hediye takdimi yapıldı.

Programın devamında Polonya Karayolu Nakliyeciler Derneği (ZPMD) ile toplantı yapıldı. ZPMD 1957 yılında kurulan, bütün AB Ülkelerinde karayolu nakliyecilerini yönlendiren ve sektörü domine eden Polonya’nın en büyük STK’sı olması sebebiyle önem arz eden toplantıda MÜSİAD tanıtımı yapıldı. Ardından ZPMD Genel Direktörü Wieslaw Staroska ile sektörel problemler ve çözüm önerileri üzerine istişarelerde bulunuldu. Ardından Mehmet Metin Korkmaz tarafından hediye takdimi yapıldı.

Programın devamında MÜSİAD Polonya üyeleri ve Mehmet Metin Korkmaz öncülüğündeki heyet akşam yemeğinin ardından Varşova’da şehir gezisi gerçekleştirildi.

Ertesi gün Varşova’ya 190 KM mesafede bulunan Malaszewicze kentinde bulunan Polonya Devlet Demiryolları’na (PKP) ziyaret düzenlendi. Ziyarette Polonya Devlet Demiryolları Kargo ve Terminaller Genel Direktörü Maciej Krochmalski ile yapılan görüşmede sektörün güncel durumu üzerine bilgi paylaşımı yapıldı.

Programın devamında Polonya Türk İş İnsanları Derneği’ne (POTİAD) ziyaret düzenlendi. 1997 yılında kurulmuş bir dernek olan ve yaklaşık 180 aktif üyesi bulunan POTİAD ile yapılabilecek iş birliği çalışmaları üzerine istişarelerde bulunuldu. Türkiye ve Polonya’nın ekonomik durumu, Rusya – Ukrayna Savaşı’nın sektör üzerindeki etkileri, Polonya’daki iş fırsatları, vize problemi gibi konular üzerine konuşuldu. Ardından Mehmet Metin Korkmaz tarafından hediye takdimi yapıldı.