MÜSİAD NURNBERG- BVMW ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

MÜSİAD Yurt Dışı Teşkilatlanma Komisyonu, 28 Haziran 2024’te Nürnberg’de düzenlenen uluslararası ticaret ve dijital dönüşüm temalı etkinliğe katıldı. Etkinlik, özellikle Almanya ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilere odaklandı. Katılımcılar, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması ve dijital dönüşümün getirdiği fırsatlar üzerinde durdu.

"Pegnitz'den Boğaziçi’ne- vizyonlarla uluslararası ağ oluşturma" sloganıyla gerçekleştirilen etkinlik Nürnberg firması "Lebkuchen Schmidt"te gerçekleşti ve Alman Orta Ölçekli İşletmeler Birliği (BVMW) ile MÜSİAD Kuzey Bavyera tarafından organize edildi.

Etkinlikte, Almanya ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilere odaklanıldı. İki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması ve dijital dönüşümün getirdiği fırsatlar üzerinde durulan etkinlikte, MÜSİAD yetkilileri, Almanya'daki iş insanları ile bir araya gelerek iş birliği olanaklarını ve gelecekteki projeleri değerlendirdi.

Konuklar ve konuşmacılar listesinde Türkiye'den MÜSİAD Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Selim Sar ve MÜSİAD Merkezi İhracat Teşvik Komitesi Başkan Yardımcısı Hasan Cakir yer aldı. Almanya'dan ise Bavyera'nın eski başbakanı Dr. Günther Beckstein, Başkonsolos Fatma Taşan Celebi ve Finans, Personel ve BT Danışmanı Thorsten Brehm etkinliğe katıldı. Ayrıca, Kuzey Bavyera Bölge Meclisi Başkan Yardımcısı Sven Erhardt, belediye meclis üyeleri Thomas Estrada ve Fabian Meißner, ve eyalet milletvekilleri Arif Taşdelen ve Stephan Frühbeißer gibi diğer katılımcılar da yer aldı.

Program sırasında söz alan Dr. Günther Beckstein, bu yıl Türkiye’ye 52. ziyaretini gerçekleştireceğini söyledi ve BVMW ile MÜSİAD arasındaki iş birliğinin çok anlamlı olduğunu vurguladı. Programda söz alan bir diğer konuşmacı “Invest in Turkey” Berlin Ofisinden Bilal Demirel, Türkiye’ye yatırım yapma nedenlerini açıkladı. Bir diğer konuşmacı olan Lebkuchen Schmidt Genel Müdürü Dr. Jürgen Brandstetter ise, şirketinin ve ürünlerinin kalitesi anlatmasının yanı sıra Türk ekonomisinin de etkinliğini övdü. Brandstetter, Türkiye’deki fındık tedarikçilerini ziyaret ettiğini ve hijyen standartlarına ve düzenlemelere uyum konusundaki titizliklerinden etkilendiğini belirtti. Brandstetter, Almanya’daki bazı üretim tesislerinin bu konuda örnek alması gerektiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından, program Dokur Catering’in ikram ettiği yiyecekler ve içecekler eşliğinde devam etti. Program esnasında MÜSİAD Kuzey Bavyera Başkanı ve aynı zamanda catering firmasının sahibi olan Haluk Dokur ile Paul Söhnlein bilgilendirici bir ortak sunumla programı yönetti ve program böylelikle son buldu.

Mart 2024'te Berlin'de Türk Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın huzurunda bir Mutabakat Zaptı'nın (MoU) imzalanmasıyla başlayan BVMW ve MÜSİAD arasındaki iş birliğinde bir diğer başarılı adım oldu. Bu iş birliği, BVMW'nin Türkiye'deki heyet ziyaretleriyle daha da derinleştirildi ve bu olağanüstü etkinlikle Nürnberg’de başarıyla devam etti.