MÜSİAD MALATYA EKONOMİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Müstakil Sanayici İş adamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şubesince düzenlenen Ekonomi Ödülleri ödül töreni, Genel Başkan Abdurrahman Kaan’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi

Müstakil Sanayici İş adamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şubesince düzenlenen Ekonomi Ödülleri ödül töreni, Genel Başkan Abdurrahman Kaan’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi

Törene, Vali Aydın Baruş, AK Parti Malatya Milletvekilleri Hakan Kahtalı ve Ahmet Çakır, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya eski milletvekillerinden Mustafa Şahin, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Özkan, Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca ile bölgenin önde gelen iş adamları katıldı.

Programda ilk olarak konuşan MÜSİAD Malatya Başkanı Muharrem Boyraz, Sektör Kurulları Birimi tarafından, aylardır yapılan çalışma neticesinde belirlenen kategorilerde Malatya ekonomisine katkı sağlayan işveren ve kurumlara ödül vereceklerini söyledi.

"Tek kurtuluş üretmek"

Türkiye’nin son dönemlerde adeta bir kısır döngüye girdiğini kaydeden Boyraz, “Ürün ve değerleri üretmek, bir il için, bir ülke için, çok büyük anlamlar taşımaktadır. Cari açığı azalttığınız gibi, onlarca yüzlerce sektörü harekete geçiriyorsunuz, hane halkına aş, geleceğe umut oluyorsunuz. Ülke kaynaklarının dışarıya akmasına engel oluyorsunuz. Üretirken, değer katarak, büyümeyle beraber kalkınmayı da sağlamış oluyorsunuz" dedi.

"İş Dünyası Çok Yoruluyor"

Programda konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ise iş dünyasının çok yorulduğunu dile getirerek, "Gelişmekte olan bir ülkede mücadeleniz çok farklı oluyor. Böyle bir mücadelede ödül törenleri tüm zorlukları size unutturuyor, motivasyonunuzu artırıyor. Bu tür organizasyonları MÜSİAD'ın genelinde vardır ama Malatya şubemizin de organize ettiği bu gece iş dünyamıza bir değer katıyor" şeklinde konuştu.

Marka Şehirler Vurgusu

Ülke düzeyinde sürdürülebilirli,k ekonomik ve toplumsal kalkınmanın gerçekleşmesi ve bölgeler arasında dengesizliğin giderilmesinin bölgesel kalkınma ile mümkün olduğunu ifade eden Kaan, bu noktada sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rol üstlendiğini söyledi.

Gelecekte ülkeler yerine şehirlerin yarışacağını da anımsatan Kaan, "Bugün dahi bu durum böyle. Bugün baktığınız zaman devletler konuşulmuyor. Londra, Paris, Hong Kong, Singapur, New York, Los Angeles, İstanbul konuşuluyor. Biz bunların içine Malatya, Antalya, Bursa ve, Gaziantep'i de koymak istiyoruz. Ama bu şehirleri marka haline getirmek içinde daha organize olarak siyasiler, iş dünyası, STK'lar birlikte hareket etmeliyiz" diye konuştu.

"Rakamları Marka Şehir Olabilmek İçin Daha Fazla Yükseltmemiz Gerekiyor"

Malatya ekonomisine de değinen Kaan, kentin yaklaşık 12 milyar TL'lik bir büyüklüğünün olduğunu bunun da ülke ekonomisinin yüzde 0,5'ine denk geldiğini söyledi. İhracatın yaklaşık 340 milyon dolar civarında olduğunu kaydeden Kaan, "Bu rakamları marka şehir olabilmek için daha fazla yükseltmemiz gerekiyor. Ama tabi Malatya'nın 109 ülkeye de ihracat yapmasını alkışlıyoruz. Üretimi arttırdığımız takdirde çok ciddi bir potansiyeli de yakalayacağımızı düşünüyorum" dedi.

"17 Yılda 217 Milyar Dolar Doğrudan Yatırım"

17 yılda Türkiye'ye yaklaşık 217 milyar dolarlık doğrudan yatırım geldiğini belirten Kaan, yatırımların artması adına Türkiye'de yatırım ortamının rahatlamasının gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin yatırım yapılabilir ülkeler arasından 61. sıradan 43'üncü sıraya yükseldiğini ifade eden Kaan, "Biz Türkiye'ye yatırım çekmeye, dünyadaki rakiplerimiz ile yarışırken, aynı zamanda bu teşvikler ve bölgesel bazlı çalışmaları da çok önemsiyoruz. Bunları arttırdığımızda sizlerle dünyadaki aktörleri bir araya getireceğiz. Bizler bu bölgeleri yatırıma teşvik edeceğiz" diye konuştu.

Ödül Kazananlar İse Şu Şekilde:

Yılın Yatırım Ödülleri

Akif Baştürk

Hüseyin Çınar

Özcan Mercan

Ergin Erdemir.

"Yılın İhracat Rekortmenleri

Abubekir Meşe

Yusuf Özdal

İsmail Aslan

Mustafa Tosun.

Yılın İstihdam Ödülleri

Abdulkadir Üzmez

Mehmet Haskul

Abdullah Canpolat

Yılın Genç Girişimcisi

Eray İlbay

Yılın İnovasyon Ödülleri

H.Ahmet İlhan

Sinan Akıncı

Yılın Girişimcilik Ödülleri

Osman Yağız

Tahsin Öner

2017 Yılı İlk 100'e Giren Vergi Rekortmenleri

Muharrem Poyraz

Recai Şahin

Mustafa Özhüsrev

Basri Yaşar

Bayram Dağaşan.

Yılın Kurumları

Fırat Kalkınma Ajansı

KOSGEB

TKDK

İŞKUR

İnönü Üniversitesi Teknokent