3T ALMANYA-NURNBERG PROGRAMI

Genç MÜSİAD, 3T Global (Tanı, Tanıştır, Ticaret Yap) programını ikincisini Almanya Nürnberg'te Türkiye'den ve Avrupa'dan girişimcilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirdi.

Üyeler arası ticareti geliştirme maksadıyla hayata geçirilen 3T Global (Tanı, Tanıştır, Ticaret Yap) projesinin ikincisi Almanya Nürnberg şubesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Türkiye'den 60, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden 140 kişilik heyetle düzenlenen programda, Türkiye'nin dış ticaret ağını genişletmek amacıyla çok önemli görüşmelere imza atıldı.

Programın ticari gezi ayağı olarak Sektöründe Nürnberg ve Avrupa'nın en büyük firmalarından olan Media Bind GmbH matbaayı heyet olarak ziyaret ettik. Matbaa, Ticari başarı ve sektör ile ilgili önemli bilgiler alındı.

Toplantının açılış kısmında, Genç MÜSİAD Nürnberg Başkanı Kerem Yusuf Tekeli konuşmasını yaparken, Genç MÜSİAD Başkanı Yunus Furkan Akbal; 3T programlarının Genç MÜSİAD ve ülkeye katma değer sağladığını, üyelerin ihracatının geliştirmesi, iki ülke arasındaki ekonomik veriler hakkında bilgilendirmeler ve Genç MÜSİAD projelerinden bahsederek ev sahibi ekibe teşekkürlerini ileterek sözlerini sonlandırdı.

Münih Ticaret Ataşesi Ertem Çoban; "Gençlerin en az iki alanda uzmanlaşması gerektiği, değişimin farkında olunması, bundan sonraki 25 yıllık değişime hazırlıklı olunması" gibi önemli konu başlıklarıyla katılımcılara tavsiyelerde bulundu.

"MÜSİAD'ın deneyimleri çok önemli"

Nürnberg Konsolosu Ülke Erçetin Hanım, programa katkı sağlayan önemli katılımcılarımızdandı. MÜSİAD'ın deneyimleri, bilgi ve birikimlerini gençlere aktarmak onlarla paylaşmak gibi bu tarz programlar düzenlemesi takdire şayandır. 100 bin alman şirketi yıllık 60 milyar dolarlık hacme sahip 50 farklı sektörde faaliyet göstermektedir. 12 bin civarındaki Türk şirketi ve girişimcisi bir yandan ülke ihracatına katkı sağlarken bir yandan da ülkemiz ile Almanya arasındaki ticari bağların kuvvetlenmesine katkı sağlamaktadır." Diyerek MÜSİAD'a teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sağlam ve MÜSİAD kurucu Başkanı Erol Yarar, Gençlik ve girişimciliğin önemine ilişkin tavsiyelerde bulundular.

3T programı kapsamında, Ticari bilgilendirme ve Tecrübe Paylaşımlarını Media Bind GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Oğuz, İş Adamı Halil Cesur ve Demokrat Parti Belediye Başkan Adayı Ümit Sormaz tarafından yapıldı.

Bilgilendirmeler sonrasında, Türkiye, Avrupa ve Yerelden firma temsilcilerinin katılımlarıyla B2B görüşmeleri gerçekleştirildi.

Avrupa Genel İdare Kurulu Başkanlar Toplantısı

Program, Türkiye ve yurt dışı başkanlarının katılımlarıyla gerçekleşen "Avrupa Başkanlar Toplantısı" ile son buldu.