MÜSİAD BOSNA KAPILARI ÜZERİNDEN AVRUPA'YA AÇILIYOR

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) Uluslararası İş Forumu (IBF), Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da başladı.

Bosna Hersek Dış Ticaret Odası iş birliğinde düzenlenen forumun açılış programına, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın yanı sıra Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Sarovic, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Kurucu Başkanı ve IBF Başkanı Erol Yarar, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, MÜSİAD yetkilileri ve çok sayıda iş insanı katıldı.

Forum kapsamında, AB pazarı için en cazip yatırım merkezlerinden biri olan Bosna Hersek’in sahip olduğu ticaret ve yatırım potansiyeline dikkat çekildi. Bosna’da yapılan etkinlikte ülkenin gıda, tarım ve hayvancılık, turizm, inşaat, sağlık, metal ve otomotiv, mobilya ve orman ürünleri olmak üzere 7 sektördeki fırsatlar değerlendirildi. B2B görüşmelerin de yapıldığı etkinlikte, MÜSİAD Bosna Hersek temsilciliği de açıldı. Organizasyonda ayrıca Bosna Hersek’in AB ülkeleri ile gümrüksüz ticaret anlaşmalarının olduğuna dikkat çekilirken, Bosna’nın iş dünyası için AB’ye ticarette gümrüksüz giriş kapısı olabileceği vurgusu yapıldı.

Türkiye’nin Amacı Bölgenin Güvenliğini ve Huzurunu Sağlamak

Programın açış konuşmasını gerçekleştiren Genel Başkan Abdurrahman Kaan, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG/PYD’YE yönelik düzenlendiği Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin operasyondaki temel amacının bölgenin huzur ve güvenliğini sağlamak olduğuna dikkat çeken Kaan, Avrupa ve dünya kamuoyunda operasyonun Kürt kardeşlerimize yönelik gerçekleştirildiğine yönelik yapılan algıların doğruyu yansıtmadığını vurguladı.

Cazip Fırsatlar Barındırıyor

Konuşmasında Bosna Hersek’in Türk iş insanları için büyük bir fırsat sunduğuna dikkat çeken Kaan, “Bu yıl 23’üncüsüne tanıklık ettiğimiz Uluslararası İş Forumu’nun, Bosna Hersek’te gerçekleşmesi bizler için büyük manevi değerde. Diğer yandan Bosna-Hersek’in sahip olduğu ticaret ve yatırım potansiyeli de burada bir araya gelmemize bir anlam daha kazandırıyor. Ülke; gıda, tarım, hayvancılık, turizm, inşaat, sağlık, mobilya gibi sektörlerde, iş insanlarına birçok ayrıcalık sunuyor. IBF kapsamında, bütün bu ayrıcalıklara ve avantajlara dikkat çekilecek sektörel toplantılar gerçekleştirilecek. İş insanlarımızın, Bosna-Hersek hakkında detaylı bilgiye sahip olması ve ülkedeki yeni iş ve yatırım fırsatlarını tanıması bakımından, organizasyonu ayrıca kıymetli bulduğumu ifade etmek istiyorum.” dedi.

Söz Sahibi Olmak Bilgiye Sahip Olmakla Doğru Orantılı

Günümüzde ekonomik ve siyasi arenada söz sahibi olmanın bilgi kaynağına sahip olmaktan geçtiğini kaydeden Kaan, “20’inci yüzyılda petrol yataklarına sahip olan, üreten, işleyen ve ticaretini yapan ülke ve şirketler, gücü elinde bulundurmaktaydı. 21’inci yüzyılda ise bilgi kaynağına sahip olan, bilgiyi üreten ve ticaretini yapan ülke ve şirketlerin gücünden söz ediyoruz. Dolayısıyla, ticari, teknolojik ya da finansal anlamda bilginin elde edilmesi ve yatırım, Ar-Ge, üretim, rekabet gibi konularda avantaj sağlanması; üzerine ciddiyetle eğilmemiz gereken bir meseledir. Ekonomik bilgi ağı olarak niteleyebileceğimiz bu süreç; en doğru ve en faydalı bilginin, en doğru zamanda aktarımını ifade etmektedir.” diye konuştu.

Tazelenme Süreci İle Yeniden Yapılanıyoruz

Zirvede MÜSİAD’ın “Tazelenme Süreci” ile ilgili de bilgi veren Kaan, “Bildiğiniz gibi MÜSİAD olarak Tazelenme sürecini başlattık. Dünyada güçlü bir dönüşüm yaşanıyor. Diğer bir deyişle, içinde bulunduğumuz çağ, gelecek için önemli bir dönüm noktasıdır. Dünyadaki bu dönüşümün ortaya çıkardığı sonuçlardan biri, ekonomik dengelerin değişmesi oluyor. Beraberinde, dünyada bir güç savaşına tanıklık ediyoruz. Ülkeler, gelecek planlarını buna göre yapıyor, devletler tedbirlerini bu çerçevede alıyor. Bildiğiniz gibi Türkiye de, kendi yönetim alışkanlıklarını değiştirerek, bu dönüşüme ortak oldu. Biz de MÜSİAD olarak, sistemin işleyişini kolaylaştırmak ve hızlandırmak adına kendi kurumsal ve yapısal dönüşümlerimizi başlattık. Adına Tazelenme dediğimiz bu değişimi, 30 yıldır bağlı olduğumuz değerlere ve kuruluş amaçlarımıza sadık kalarak sürdürüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bosna’ya Almaya Değil Vermeye Geldik

IBF Genel Başkanı Erol Yarar ise temelleri 23 yıl önce Pakistan'da atılan forumun, bugüne kadar hiçbir inkıtaya uğramadan devam ettiğini ve bu yıl Bosna Hersek'te düzenlenmesinin büyük bir mutluluk olduğunu ifade etti.

Fert olarak Bosna Hersek'in zor günlerine şahit olduklarını ifade eden Yarar, "Bugün Bosna'da bir huzur ortamı var. Biz bugün Bosna'da savaşı değil, Bosna'yı nasıl kalkındırabileceğimizi, Bosna'ya neler verebileceğimizi konuşacağız. Bosna'dan neler alabileceğimizi konuşmayacağız. Çünkü biz almaya değil, vermeye geldik." diye konuştu.

Tüm Doğruları Siz Anlatacaksınız

Gümrük ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Barış Pınarı Harekatı’nda sivillere karşı çok hassas davrandığına vurgu yaparak, “Biz dün 20 sivilimizi kaybettik. Dünya basını bunu hiç görmedi. İş insanları olarak doğruları anlatma görevi size düşüyor” dedi. MÜSİAD faaliyetlerine dikkat çeken Pekcan, şöyle konuştu: “Burada yeni işbirlikleri gelişecek. Bosna Hersek ile mevcut ticaret hacmini ikiye katlamayı hedefliyoruz.”

ABD İle Ticari Hedef Aynen Devam Ediyor

ABD tarafından uygulanacak yaptırıma da değinen Bakan Pekcan, “Biz ABD ile belirlenen 100 milyar dolarlık ticaret hedefi için altyapı çalışmalarını büyük ölçüde tamamladık. Bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bugün için bir erteleme olsa bile yarın bu sorunların aşılmayacağı anlamına gelmiyor” dedi. Pekcan, Türk ekonomisinin sağlam temellere sahip olduğunu belirtirken, “Türkiye'nin kendi dinamikleri kendine yeter" mesajı verdi

Yatırımcı Bosna’da Mutlu

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Boşnak Üyesi Şefik Caferoviç, son yıllarda Bosna Hersek’e yatırım yapan işadamlarından yüzde 84’ünün memnun olduğunu belirterek, “Erken davranan kazançlı çıkacak” dedi. Ülkedeki yerli ve yabancı yatırımcı şartlarının eşit olduğunu vurgulayan Caferoviç, 7 sektörde yatırıma davet etti.

Balkan Yatırımı 1,5 Milyar Doları Aştı

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Balkanlar'la işbirliğine büyük bir önem verdiklerini belirterek, “Türkiye’nin Balkan coğrafyasındaki yatırımları 1.5 milyar doları aştı. Bölgesel kalkınmanın önemli işaretlerinden biri yükselen şehirlerdir. Bosna yükselen şehirlerden biri. Biz de hep beraber bu potansiyeli daha da yukarı taşımak için çalışacağız” dedi.