“MİRAS” ADLI TİYATRO OYUNU MÜSİAD’DA SANATSEVERLERLE BULUŞTU

Toplumun gelişmesi, halk nezdinde bir medeniyet tasavvurunun oluşması ve ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilmesinin kültür ve sanat alanındaki gelişmelerle doğru orantılı olduğunu düşünen MÜSİAD, MÜSİAD SANAT çatısı altında birçok çalışmaya imza atıyor.


Bu bağlamda son olarak "Miras" isimli tiyatro oyunu tiyatroseverlerle buluşturuldu. MÜSİAD Genel Merkez’de sahnelenen oyuna MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda seyirci katıldı.

Oyunun ardından değerlendirmelerde bulunan Genel Başkan Kaan, MÜSİAD olarak böylesine güzel ve anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Kaan, 
"Helal kazanç ve faiz, 30 yıllık MÜSİAD geçmişinin de konuları. Bunları böyle bir tiyatro vesilesiyle sunduğunuz için yüreğinize sağlık." dedi.

MÜSİAD olarak "Tazelenme Süreci" adı verilen bu yeni dönemde kültür ve sanat faaliyetlerine yoğunluk verdiklerini belirten Kaan, " Yeni Genel Merkez binamıza taşınmamızın ardından kültür-sanat faaliyetlerimize hız kazandırdık. Bu doğrultuda ilk olarak Emire Konuk'un "Şimdi ve Sonsuzluk Sergisi"ni fuaye alanımızda sanatseverlerle buluşturduk. Daha sonra Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ortaklığında Prof.Dr. Fuat Sezgin anısına hazırlanan "Bilimden Sanata Yansımalar" sergisi ile Mevlid-i Nebi Sergisi'sinin açılışını gerçekleştirdik. Bugün de yine Kifayet Özkul'un hazırladığı "İz" Çini ve Minyatür Sergisi'ni meraklılarının beğenisine sunduk. Tiyatro alanındaki ilk faaliyetimizi de Miras adlı oyunumuzla açmış bulunuyoruz. Bizler MÜSİAD olarak ekonomik kalkınmanın kültür ve sanat alanındaki gelişmelerle doğru orantılı olduğunu düşünüyoruz. Bu vizyon doğrultusunda ilerleyen günlerde de kendi medeniyetimizi ve değerlerimizi anlatan eserleri sevenleriyle buluşturmaya devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Oyunu yöneten ve oyuncuları arasında yer alan Tiyatro Roza Genel Sanat Yönetmeni Bayram Gündoğdu da MÜSİAD Sanat'ın ilk tiyatro etkinliğinde sahne aldıkları için mutlu olduklarını söyledi.

Gündoğdu, "Miras" ile yaklaşık 2 yılda İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde binlerce kişiye ulaştıklarını dile getirdi.

Oyunu bütün Türkiye'de tiyatroseverlerle buluşturmayı hedeflediklerine işaret eden Gündoğdu, "Helal kazanç ve faiz konusunu ele alıyoruz. Herhalde Müslümanların Müslüman bir ülkede en büyük dertlerinden biri faiz belası. Belki de yaşadığımız birçok sıkıntının da temel sebeplerinden. Oyunda Allah'ın bize yasak kıldığı şeylerin bir karşılığı olduğunu vermeye çalışıyoruz." diye konuştu.

Komedi türündeki oyunda Gündoğdu'nun yanı sıra Cemal Kırdar, Büşra Balıkçı, Harun Balıkçı, İsa Gölalan, Mustafa Çimen, Serap Bilgin, Ömer Gültekin ve Nurullah Kacır rol alıyor.

Ebru Aksakallı'nın kaleme aldığı "Miras"ın dekor tasarımında Adnan Yılmaz, kostüm tasarımında ise Zuhal Gündoğdu imzası bulunuyor.