MÜSİAD KADIN BAŞKANI ÖZ: FİKİR VE UYGULAMA AŞAMASINDA KADINLARIN DIŞINDA KALDIĞI HİÇBİR ÇÖZÜM BAŞARIYA ULAŞAMAYACAKTIR

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kadın Komitesi Başkanı Müge Öz, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle yazılı bir açıklama gerçekleştirdi

Öz açıklamasında şunları kaydetti:

İnsanlık tarihi boyunca tüm medeniyetlerin inşasında önemli bir rol üstlenen kadın, toplumun bel kemiğidir. Anadolu’da kadının mukaddes yeri, bugün modern toplumda elde edilen haklar ile güçlenmektedir.

Bizler iş hayatında aktif olan kadınlar olarak, kadınlarımızın iş yaşamında karşılaştıkları zorlukları, toplumsal işleyiş içerisinde karşılarına çıkan engelleri yakından gözlemliyoruz. Tüm bu zorluklara üretilmekte olan reel çözüm önerilerine dâhil olarak, hep birlikte ülkemizin gelecekteki yerini güçlendirmek için çalışıyoruz. Çünkü, fikir ve uygulama aşamasında kadınların dışında kaldığı hiçbir çözümün sonuca ulaşamayacağını biliyoruz.

Kadınlar ve erkekler olarak, ortak bir güçle hareket etmeli, ülkemizin her daim ileri gitmesine birlik ve bütünlük içinde katkı sunmalıyız.

Günümüzde kadınların iş hayatı, sosyal hayat ve aile yaşamında maruz kaldığı şiddeti sonlandırmak için, devletimizin uygulamalarına bizler de kadınlar olarak katılmalı, çözümün birer parçası olabilmek için çabalamalıyız.

Bu konuda siyasi iradenin kararlı duruşu ile atılan adımları destekliyor, toplumun her kesiminin, bu süreçte elini taşın altına koyması gerektiğini düşünüyoruz.

Bizler, üzerimize düşen büyük sorumluluğun bilinciyle, yalnızca iş hayatında kendi işlerimizi ilerletmek için değil, içinde yaşadığımız toplumda kadının yerini her daim ileri taşımak için çabalıyoruz.

Ülkemizde kadınlar, gerek kırsalda gerekse kentlerdeki çalışma hayatında yer almak için büyük fedakârlık göstererek önemli çaba sarf ediyor. İş yaşamında aktif olarak var olan kadınlarımızın haklarını savunurken; tarım alanında ya da evde çalışarak aile bütçesine katkı sunan ve farklı nedenlerle çalışma hayatına dâhil olmayan kadınlarımızın, sosyal güvence başta olmak üzere tüm haklarının da temin edilmesi gerekmektedir.

Diğer yandan, toplumun temel yapı taşı olan aile kurumunun bir araya gelmesi ve devamlılığı, kadınların kıymetli çabalarıyla mümkün olmaktadır. Dolayısıyla, kadının toplumdaki, çalışma ve sosyal yaşamdaki yerini sağlamlaştırırken, aynı zamanda günümüzde sarsılmaya matuf aile bağlarının güçlendirilmesine yönelik çalışmalar da yürütülmelidir.

Bugünün, tüm bu kazanımların edinilmesi yolunda farkındalık oluşturması temennisiyle, bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.