IRKÇI YAKLAŞIMLAR İNSANLIĞIN KORANAVİRÜSLE MÜCADELESİNİ BALTALIYOR

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Global Üst Kurulu Başkanı Adnan Bostan, yeni tip Koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilecek aşı ve ilaçların "Afrika'da denenmesi gerektiğini" söyleyen 2 Fransız doktorun açıklamasına ilişkin yazılı bir değerlendirmede bulundu.

Bostan açıklamasında şunları kaydetti:

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Kovid-19) salgını, kısa sürede tüm dünya ülkelerini maddi ve manevi anlamda ciddi bir krize sürükledi. 
İnsanlığın ortak düşmanı olan Koranavirüs (Kovid-19) pandemisine karşı savaşı kazanmamızın tek yolu, insanlığın ten rengi, dini inanç ve kültürlerinden doğan farklılıklarını bir kenara bırakıp, birlik ve dayanışma halinde mücadele etmesinden geçiyor. İnsanlığın bu süreçte, bilgi paylaşımına gitmesinin, özellikle ekonomik ve teknolojik açıdan güçlü olan devletlerin ellerindeki tüm imkan ve güçle diğer ülkelerin yardımına koşmalarının, küresel dayanışma ve mücadele için elzem olduğunu düşünüyoruz.
Durum böyleyken geçtiğimiz günlerde Fransız iki doktor tarafından yeni tip Koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilecek aşı ve ilaçların Afrika'da denenmesine yönelik önerilerini tüm insanlık adına utanç verici buluyoruz. MÜSİAD olarak bu talihsiz yaklaşımı, Batı’nın tarihinde kara bir leke olarak duran sömürgeci ve benmerkezci uygulamalarının bir tezahürü olarak görüyoruz. 
MÜSİAD olarak Afrika’daki 2 şube ve 9 temsilciliğimizle faaliyetlerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Başta Sudan, Güney Afrika, Moritanya, Benin, Çad, Senegal, Fildişi Sahili, Kenya, Nijerya, Somali, Tanzanya olmak üzere, teşkilat ağımız üzerinden tüm Afrika ile bağlantımızı sürdürüyor, insanlığı tehdit eden bu salgına karşı, tüm dünyada olduğu gibi Afrika’da da birlik ve dayanışma halinde hareket ettiğimizi ifade ediyoruz. 
Bu anlayış doğrultusunda, Fransa’daki ırkçı ve korkunç yaklaşımları bir kez daha kınıyor, Koranavirüs pandemisine karşı insanlığı birlik ve bütünlük halinde mücadele etmeye çağırıyoruz.