MÜSİAD’DAN ERZURUM’DA HAYVANCILIĞI KALKINDIRACAK HAMLE

Türkiye’nin ilk ve tek olma özelliğini taşıyan 1 milyon küçükbaş üretim kapasiteli Cağ Kebap Üretim ve Et Entegre Tesisinin Oltu Organize Sanayisinde temel atma töreni Genel Başkanımız Abdurrahman Kaan’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Törene ayrıca Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir ve AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz’de yer aldı.

Törene katılan Genel Başkan Abdurrahman Kaan, Erzurum’u gastronomi şehri yapmak istediklerini ifade ederken, “Önemli olan bu yatırımları sahiplenmek, yerelde de ülke geneli itibariyle de bunların değerini en üst düzeyde tutmak. Bölgesel kalkınmanın da gerçekleştirilebilmesi için de sizi destekleyecek şekilde bizler de iş dünyası olarak sizlere yardımcı olmak amacındayız. Bu bakımdan buradaki tesisin Türkiye’de yeni bir kavram olarak ifade ettiğimiz ‘Gastroturizm’ konusunda ve Türk mutfak sanatları konusunda bir çalışma içerisinde olduğumuzu, yine aynı şekilde kültürel marka oluşturma, yeni turizm kaynakları oluşturma komitesi de bunlardan birkaç tanesi” ifadelerini kullandı.

“Detaylı bir ‘turizmde yol haritası’na ve kararlı şekilde uygulama politikalarına ihtiyacımız var”

Konuşmasına dünyanın en önemli turizm bölgelerden biri olan Türkiye’den bahsederek devam eden Kaan, “Dünyadaki rakiplerimiz karşısında büyük avantajları elimizde bulunduruyorken, bunları yeterince kullanamadığımızı da görüyoruz. Dolayısıyla, ülkemizin gerçekte var olan turizm potansiyelini tam anlamıyla ortaya koyamıyoruz. Bunu sağlayabilmek için, detaylı bir “turizmde yol haritası”na ve kararlı şekilde uygulama politikalarına ihtiyacımız var. Türkiye, barındırdığı kültürel, tarihi ve doğal güzellikleri ile birçok ülkenin aksine, tek bir doğrultuda değil, farklı alternatiflerle turizmini geliştirme imkânına sahip. Şehirlerimize gerçekleşen ziyaretçi sayısındaki artışı hedeflerken, ziyaret nedenlerini de çeşitlendirmek zorundayız. Yani bir başka deyişle, turizm alternatiflerini çoğaltmamız lazım.” dedi.

“İlk etapta 90 kişiye daha sonraki süreçte ise toplamda 400 kişiye kadar iş istihdamı sağlayacak”

Törene ev sahipliği yapan MÜSİAD Erzurum Başkanı Fuat Demir ise, “Patenti Oltu’muza ait olan cağ kebap üretimi konusunda bugün ilçemize kazandırdığımız tesisin temel atma töreni için buradayız. Davetimize icabet eden herkese çok teşekkür ediyorum. Bir yıl sonra tamamlamayı hedeflediğimiz tesisimiz ilk etapta 90 kişiye daha sonraki süreçte ise toplamda 400 kişiye kadar iş istihdamı sağlayacaktır. Bu hususta Erzurum Valisi Sayın Okay Memiş’e, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mehmet Sekmen’e, bizlere bu tesisi kurma noktasında fikir babası olan Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği Genel Başkanı Sayın Abdurrahman Kaan’a, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na ve bu tesisin kurulmasında adını sayamadığım herkese çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Daha sonra protokol üyelerinin katılımıyla temel atma töreni gerçekleştirildi. MÜSİAD Erzurum Başkanı Fuat Demir, protokol üyelerine Oltu taşı tespih hediye etti.