MÜSİAD EXPO FUARINA YURT DIŞINDAN YOĞUN İLGİ

TÜYAP İstanbul Fuar Merkezi’nde, 18-21 Kasım 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek 18. MÜSİAD EXPO Ticaret Fuarı, yurt dışından yoğun ilgi görüyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan korana virüs salgınına rağmen, rekor sayıda ziyaretçi başvurusu ve stant talebi, yüzleri güldürdü. Almanya’dan Endonezya’ya, Venezuela’dan Özbekistan’a kadar birçok ülkeden şirkete ev sahipliği yapacak fuarda, Avrupa, Asya-Pasifik, Orta Asya, Afrika ve Ortadoğu bölgeleri öne çıkıyor.

Türkiye’nin küresel ölçekte en yaygın ve en büyük sermaye platformu MÜSİAD ile Türkiye’nin en büyük fuar organizatörü TÜYAP güçlerini birleştirerek dünya çapında ses getirecek bir organizasyona hazırlanıyor. 

18-21 Kasım 2020 tarihlerinde ilk kez TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi’nde fiziksel olarak yapılacak MÜSİAD Expo Ticaret Fuarı, 10 salonda, 50 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştirilecek. Fuara 40 bini aşkın şirketi temsil eden 100 bin ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. 

8 binin üzerinde B2B iş görüşmesine ev sahipliği yapacak fuara, Avrupa, Asya-Pasifik, Orta Asya, Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden binlerce işadamı katılacak.  Ayrıca fuarla eş zamanlı olarak Uluslararası İş Forumu- International Business Forum (IBF) da düzenlenecek. Fuara yurt dışından bakanlar, üst düzey bürokratlar, valiler, milletvekilleri, belediye başkanları, oda ve borsa başkanları, yabancı alım heyetleri, basın mensupları ve seçkin iş insanlarının da yoğun katılımı bekleniyor.

TİCARİ DİPLOMASİ ZİRVESİ 

Ülkemizin küresel pazarlarda etkin rol oynaması için çalışmalarını sürdüren MÜSİAD,  uluslararası ticaretin gelişmesinde önemli bir rol oynayan fahri konsolosları MÜSİAD EXPO 2020’de bir araya getirerek “Dünya Fahri Konsolosları Ticaret ve Diplomasi Zirvesi” düzenleyecek. Başta ABD, Avrupa ve Asya bölgeleri olmak üzere, tüm dünyadan 82 fahri konsolosun katılımlarıyla hayata geçirilecek etkinlikte, katılımcılar tecrübe ve birikimlerini iş insanlarıyla paylaşarak ülkemizin ihracatının gelişmesine katkıda bulunacak. 

GİRİŞİMCİLİK SALONU’NDA YATIRIMCI – GİRİŞİMCİ BULUŞMASI

MÜSİAD EXPO’da bu yıl ilk kez açılacak girişimcilik holü ile, Türkiye’nin önemli gücü haline gelen ve dünyada ses getiren yatırımlar, ziyaretçilerle buluşacak. Yatırımcı ile girişimciyi bir araya getirecek organizasyonda, yeni iş alanlarının oluşması sağlanarak Türkiye’deki istihdama doğrudan katkı yapılması hedefleniyor. 

FİZİKSEL AĞIRLIKLI HİBRİT FUAR

Küresel bir krize neden olan pandemi sebebiyle MÜSİAD EXPO hazırlıkları titizlikle yapılıyor. Pandemi sonrası fiziksel ağırlıklı yapılan en büyük fuar etkinliği olmaya hazırlanan MÜSİAD EXPO, salgın nedeniyle gelemeyenler için de ‘hibrit fuar’ deneyimi sunacak. 

Fiziki olarak gelen binlerce iş adamını ve sanayiciyi ağırlamaya hazırlanan fuarın katılımcıları, TÜYAP’ın sağladığı teknolojik alt yapı sayesinde fuar ziyaretçileri ile yalnızca fuar alanında değil, fuar sona erdikten sonra da dijital platformda bir araya gelerek ticaret yapabilecek. 

Tüm katılımcı ve ziyaretçilerin hassas kontroller sonrasında içeri girebileceği fuar alanında temassız teknolojiler kullanıma sunulacak. Yoğunluk kontrolü ve dezenfeksiyon işlemleri için ise özel ekipler görev yapacak.

MÜSİAD’DAN ÜYELERİNE KATILIM ÇAĞRISI

T.C. Ticaret Bakanlığı ve KOSGEB destekleriyle düzenlenen MÜSİAD EXPO 2020 fuarı şirketlerini büyütmek ve yeni pazarlar bulmak isteyenler için büyük fırsatlar sunuyor.

Pandemiye rağmen fuar alanını bu yıl iki katına çıkardıklarını açıklayan MÜSİAD Global Üst Kurulu Başkanı Adnan Bostan fuarla ilgili şunları söyledi: 

 “18-21 Kasım tarihlerinde düzenleyeceğimiz fuarımıza, 100 bin kişiye yakın bir ziyaret gerçekleşmesini hedefliyoruz. Bu yılki fuarımız yaklaşık 8 bin ikili iş görüşmesine ev sahipliği yapacak. 50 ülkeden 400 yabancı alım heyeti ile İSO 500 ve ikinci 500 şirketlerinden satın alma heyetleri de fuarımızda yer alacak. Fuarımıza 24 sektörden 400’ün üstünde firma katılacak. 125 ülkeden 15 bine yakın ziyaretçi gelmesini öngörüyoruz. Bu dönemde çok önemli bir tarihi fırsat olarak gören iş insanlarımız büyük ilgi gösteriyor.”