MÜSİAD EXPO YABANCI BASIN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

18-21 Kasım 2020 tarihlerinde TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek MÜSİAD EXPO Ticaret Fuarı, bu yıl ilk kez "hibrit fuar" deneyimi sunacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesi ve teşrifleriyle düzenlenecek fuarın 100 binden fazla ziyaretçiye ulaşması bekleniyor. Fuara ilişkin "Yabancı Basın Bilgilendirme Toplantısı"nda konuşan MÜSİAD Dış Ekonomik İlişkiler Komitesi ve EXPO Başkanı Hıfsı Soydemir, gerçekleştirilecek fuar ile Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda üretime güç katılacağını vurguladı. 

TÜM TEDBİRLER ALINDI

MÜSİAD EXPO'da bu yıl ilk kez "hibrit fuar" deneyiminin hayata geçirileceğini ifade eden MÜSİAD Dış Ekonomik İlişkiler Komite Başkanı ve EXPO Başkanı Hıfsı Soydemir, iş insanlarının hem fiziki hem de sanal ortamda bir araya getirilerek ticaret ağının daha da genişletileceğini belirtti. Soydemir ayrıca, Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda üretim alanında köklü değişiklikler ve üretimi destekleyici adımlar atıldığını işaret ederek, MÜSİAD'ın üretim ve ihracata güç katacak girişimler içerisinde yer aldığını söyledi. Soydemir, "Küresel ticaret burada" sloganıyla 6 salonda, 60 bin metrekare alanda yapılacak MÜSİAD EXPO'nun merkezine insanı aldığını kaydederek, "İnşallah, Türkiye’nin özlem duyduğu bir etkinlikle ön plana çıkacağız" şeklinde konuştu.

MÜSİAD ve TÜYAP iş birliğinde tüm sağlık tedbirlerinin özenle alındığını belirten Soydemir, fuar için TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Standartlarının uygulanacağını ve fuar boyunca özel ekiplerin her alanda görev yapacağını hatırlattı. Soydemir açıklamasında üretim, ticaret, ihracat ve yatırım alanlarında, ülkemizin iş insanlarının tüm dünyayla temas ederek işlerini geliştirmesine vesile olacak MÜSİAD EXPO'nın tüm dünyanın geçmekte olduğu zorlu süreçte son derece önemli bir organizasyon olduğunu belirtti. Dünyada böyle bir organizasyonu düzenleyen başka bir sermaye ve iş platformunun olmadığını da ekleyen Soydemir, MÜSİAD olarak bu topraklara olan inancımızı tüm dünyaya kanıtlamanın gurur verici olduğunu ifade etti.

4 KITADAN 20 YENİ KARŞI KURULUŞLA MOU İMZALANACAK

MÜSİAD'ın kuruluşundan bu yana 73 ülkede farklı ticari kuruluşlar ve iş insanı örgütlenmeleri ile 190 MOU  / İyi Niyet Anlaşması – Mutabakat Zaptı imzaladığını ifade eden MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komite Başkanı Zeki Güvercin ise, MÜSİAD EXPO 2020'de 4 kıtadan 20 yeni karşı kuruluşla MoU imzalanacağını ifade etti. MÜSİAD olarak 2020'yi MoU yılı ilan ettiklerini belirten Güvercin, aynı zamanda MÜSİAD EXPO kapsamında düzenlenecek Dünya Fahri Konsoloslar Zirvesi ile geniş bir ticaret diplomasisi hedeflendiğini vurguladı. 

Güvercin açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

"İkili ilişkileri geliştirmede uluslararası alanda ülkelerin işadamları kuruluşları başta olmak üzere imzalanan 'İyi Niyet Anlaşmaları / Mutabakat Zabtları' karşılıklı iş birliği ve ticaretin gelişmesine önemli katkı sağlıyor. Mutabakatınız oluğu ülkedeki parteriniz önemli bir ticari heyet, yatırım delegasyonu ya da ikili ticaret potansiyelini artırma girişimlerinde sizleri de listesine alarak görüşmelere dahil ediyor. Aktif olarak kullanıldığında ikili, üçlü iyi niyet iş birliği anlaşmaları önemli bir köprü görevi görüyor. İyi niyet bu anlaşmalarda evet ben sizinle ticari anlamda iş birliğini geliştirme konusuna odaklanıyorum. MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komitesi bünyesinde yapılan MOU iş birliği anlaşmaları ile hedef bizlere bu fırsatları oluşturacak karşı kanat kuruluşlarının belirlenmesi, bu kurumlarla MOU anlaşmaları imzalanması ve takiben yapılacak olan görüşmelerle iş birliğini derinleştirecek organizasyonların planlanmasıdır.

Bununla birlikte büyükelçi ve konsolosların yanı sıra fahri konsoloslar çok daha farklı tamamlayıcı ve önemli bir rol üstleniyor. Yani diplomasinin çok önemli bir unsuru. Fahri konsoloslarımız aynı zamanda iş adamı olduğu için çok farklı bir sivil pozisyonları var. Diplomatların aksine daha rahat hareket etme imkanları var. Her ne kadar dünyada başkonsolos ve büyükelçilik sayısı artsa da fahri konsolosların önemi azalmıyor tam aksine daha artıyor. Çünkü burada lobicilik, ticari istihbarat, ticaret köprüleri kurma, yatırım çekme gibi fahri konsoloslarımızın çok önemli fonksiyonu var. Bu süreç içerisinde bizim gözlemlediğimiz iki farklı yapı ortaya çıktı. Türkiye'de 120'den fazla ülkenin Türkiye'de fahri konsolosluğu var. Bu çok önemli bir potansiyel. Bunun yanı sıra Türkiye'nin dünyada fahri konsolosları var. Bizim dünyada yaklaşık 80-90 civarında fahri konsolosluğumuz var. MÜSİAD EXPO'da biz Dünya Fahri Konsoloslar Ticari Diplomasi Zirvesi adı altında dünyanın Türkiye'deki bütün fahri konsoloslarını ve dünya ülkelerinin Türkiye'deki fahri konsoloslarını bir araya getireceğiz. Burada 3 ayrı oturum gerçekleştireceğiz. "

MÜSİAD VE TÜYAP'TAN DEV İŞ BİRLİĞİ

Türkiye’nin küresel ölçekte en yaygın ve büyük sermaye platformu MÜSİAD ile ülkemizin en büyük fuar organizatörü TÜYAP güçlerini birleştirerek dünya çapında ses getirecek büyük bir organizasyona imza atacak. 18-21 Kasım tarihlerinde ilk kez TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi’nde fiziksel ağırlıklı hibrit olarak yapılacak MÜSİAD EXPO Ticaret Fuarı, 6 salonda, 60 bin metrekarelik alanda, 40 binden fazla şirketi temsil eden, 100 bin ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor. Online da ise ziyaretçi sayısının milyonlara ulaşması bekleniyor. Fuarda 8 binin üzerinde B2B iş görüşmesinin yapılması hedefleniyor. 

Özbekistan, Pakistan, Kazakistan, Sudan, Libya, Katar, Nijerya, Güney Afrika, İran, Irak ve Venezuela başta olmak üzere, 88 ülkeden yabancı alım heyetinin katılacağı fuar pek çok organizasyona da ev sahipliği yapacak.

Dünyanın dört bir yanından gelecek sanayici ve iş insanlarının katılacağı Uluslararası İş Forumu - International Business Forum (IBF) bu önemli toplantılardan biri.  

Ayrıca uluslararası ticaretin önemli oyuncuları sayılan fahri konsolosları bir araya getirecek olan "MÜSİAD-Dünya Fahri Konsolosları Ticaret ve Diplomasi Zirvesi" de fuar kapsamında düzenlenecek. Bu zirveye, 82 fahri konsolosun katılımı kesinleşti. 

Fuar kapsamında ayrıca MÜSİAD Dünya Genel İdare Kurulu (GİK) da düzenlenecek. 

Maske Mesafe Temizlik kuralını hiçbir şekilde göz ardı etmeden yürütülecek organizasyonda tüm katılımcı ve ziyaretçiler hassas kontroller sonrasında içeri girebilecek ve fuar alanında temassız teknolojiler kullanıma sunulacak. Yoğunluk kontrolü ve dezenfeksiyon işlemleri için ise özel ekipler görev yapacak.

NEDEN HİBRİT?

Dünyada etkili olan COVİD 19  nedeniyle MÜSİAD EXPO hazırlıklarının titizlikle yapıldığını belirten TÜYAP Genel Müdürü İlhan Ersözlü, pandemi sonrası fiziksel ağırlıklı yapılan en büyük fuar etkinliği olmaya hazırlanan MÜSİAD EXPO’nun, salgın nedeniyle gelemeyenler için de "hibrit fuar" deneyimi sunacağından da bahsetti. Fiziksel olarak 200 firmanın fuara katılacağını, Venezuella, Hollanda, Endonezya, Kongo ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden milli katılımların da olacağını aktaran Ersözlü, fuara sanal fuarcılığı da entegre ettiklerini ve sanal fuarın 10 gün boyunca devam edeceğini de belirtti. 

Ersözlü konuyla ilgili şu bilgileri verdi: 

“Fiziki olarak gelen binlerce iş adamını ve sanayiciyi sosyal mesafe kuralları gereği ağırlamaya hazırlanan fuarın katılımcıları, TÜYAP’ın sağladığı teknolojik alt yapı sayesinde fuar ziyaretçileri ile yalnızca fuar alanında değil, fuar sona erdikten sonra dahi dijital platformda bir araya gelerek ticaret yapabilecekler. Tüm katılımcı ve ziyaretçiler hassas kontroller sonrasında içeri girebileceği fuar alanında temassız teknolojiler kullanıma sunulacak. Bir hol sadece bunun için ayrıldı. Yoğunluk kontrolü ve dezenfeksiyon işlemleri için ise özel ekipler görev yapacak.”

Toplantıda konuşan MÜSİAD Dış Ekonomik İlişkiler Komitesi ve EXPO Başkanı Hıfsı Soydemir, fuarın MÜSİAD ruhuna uygun olarak organize edildiğini ve merkezine insanı aldığını dile getirerek, “Birçok üyemizin ve Türkiye’nin özlem duyduğu bir fuar gerçekleştireceğiz” dedi.

Küresel Ticaret burada sloganıyla yapılacak fuarla ilgili konuşan MÜSİAD Üst Kurul Başkanı Fatih Keçebir ise, MÜSİAD Expo Ticaret Fuarı’nın 6 salonda, 60 bin metrekarelik alanda, 40 binden fazla şirketi temsil eden, 100 bin ziyaretçiyi ağırlamaya hazır olduğunu ve  online da ise ziyaretçi sayısının milyonlara ulaşması beklediklerinin altını çizdi.