MÜSİAD EXPO 2020'DE 4 KITADAN 20 YENİ KURULUŞLA ULUSLARARASI İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) iki yılda bir düzenlediği MÜSİAD EXPO Ticaret Fuarı'nda 4 kıtadan 20 yeni kuruluşla Uluslararası İş birliği Anlaşması (MoU) imzalandı.

Bugüne kadar çeşitli kurum ve kuruluşlarla toplam 193 anlaşma imzalayan MÜSİAD, MÜSİAD EXPO 2020 Ticaret Fuarı'nda 4 kıtadan 20 yeni kuruluşla da Uluslararası İş birliği Anlaşması (MoU) imzaladı. Yeni imzalanan protokoller sayesinde Türkiye ile anlaşma imzalanan ülkeler arasındaki ihracatın ve ticaretin geliştirilmesi noktasında adımlar atılacak.

MÜSİAD EXPO 2020'de ikili ilişkileri geliştirmede uluslararası alanda ülkelerin ticaret ve ekonomi kuruluşları başta olmak üzere imzalanan "İyi Niyet Anlaşmaları/Mutabakat Zabıtları" karşılıklı iş birliği ve ticaretin gelişmesine önemli katkı sağlıyor.

Mutabakatın bulunduğu ülkedeki partner önemli bir ticari heyet, yatırım delegasyonu ya da ikili ticaret potansiyelini artırma girişimlerinde MoU ortağı kurumu da listesine alarak görüşmelere dahil ediyor. Aktif olarak kullandığı ikili, üçlü iyi niyet iş birliği anlaşmaları bu anlamda önemli bir köprü görevi görüyor.

MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komitesi bünyesinde yapılan MoU iş birliği anlaşmaları ile hedef kuruma ve üyelerine bu fırsatları oluşturacak karşı kanat kuruluşlarının belirlenmesi, bu kurumlarla MoU anlaşmaları imzalanması ve gelişmeleri takiben yapılacak görüşmelerle iş birliğini derinleştirecek organizasyonların planlanması hedefleniyor.

İmzalanan protokoller ile senede 2 kez olmak üzere MoU ortakları ile ayrı ayrı toplantı yapılmasına, MÜSİAD'ın düzenleyeceği sektörel bazlı iş gezilerinde bu kurumlardan destek alınmasına ve aynı zamanda onların heyetlerinin Türkiye’ye geldiğinde kendilerine destek verilmesine, üyelerin ülke hakkında edinmek istediği ticari bilgi hususlarındada tarafların birbirine yardımcı olunmasına, fiziki ve sanal olarak senede en az 1 kez kurum üyeleri arasında sektörel bazlı B2B çalışması yapılmasına, fuar, sektörel geziler, ülke özel günleri ve benzeri ticari hususta önem atfeden duyuruların karşılıklı üyelere duyurulması planlanıyor.

MÜSİAD EXPO 2020'de Tanzanya ve Lübnan'da Ticaret ve Tarım Odası'yla MoU anlaşması yapılırken, Pakistan'da İşveren Federasyonu ve Azerbaycan'da ülkenin KOSGEB’i olan KOBİA ile anlaşma imzalandı.

Fuar kapsamında ayrıca, Tacikistan, Gine ve Pakistan’da Sanayi ve Ticaret Odası, Bosna Hersek’te Dış Ticaret Odası, İran’da Türk İran Sanayicileri ve İş Adamları Derneği, Irak’ta Musul Ticaret Odası, Lübnan’da Global Yatırımcılar Derneği, Libya’da Libya İş Adamları Konseyi ve Misurata Serbest Bölge, Şili’de Santiaga Ticaret Odası, Afganistan’da Afganistan Uluslararası Ticaret Odası, Türkiye Fahri Konsoloslar Derneği ile de anlaşma yapıldı. Ayrıca, Uruguay ve Tunus da MOU anlaşması yapılan ülkelerden oldu. Bunun yanında 4 imzada GENÇ MÜSİAD’dan geldi bu kuruluşlarda Al Sharq Forum, Youth Impact, NYA ve Great Silk Way İnternational Youth Union ile MoU protokolü imzalandı.