FİLİSTİN KAMPLARI KALKINMA VE İYİLEŞTİRME KAMPANYASI

Lübnan'daki Filistinli mültecilerin hayat şartlarının iyileştirilmesi için, 22 STK "Filistin Kampları Kalkınma ve İyileştirme Kampanyası"nı hayata geçirdi.

Lübnan'da nüfusları 500 bini aşan ve tamamen dışarıdan gelen yardımlarla hayatlarını idame ettirebilen Filistinli mültecilerin bulunduğu kamplara yönelik iyileştirme ve kalkınma projeleri başlatan STK’lar sorunlarının çözülmesi için yardım kampanyası başlattı.

Mülteciler yoksullukla boğuşuyor

Lübnan’da Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na (UNRWA) kayıtlı toplam 475 bin Filistinli mülteci bulunuyor. Mülteciler aşırı kalabalık, işsizlik ve yoksulluk seviyesinin son derece yüksek olduğu, teknik ve altyapı imkanlarının yetersiz kaldığı 12 ayrı kampta yaşıyor. Filistinlilere Lübnan devleti tarafından mülteci statüsü verilmediğinden dolayı birçok sosyal haktan mahrum yaşamlarını sürdürmektedirler.

Lübnan hükümetinin Filistinli mültecilere yönelik çalışmaları

Lübnan, ne 1951 BM Mülteci Sözleşmesini imzalamış ne de 1967 Protokolündeki mülteci haklarını tanımıştır; ülkedeki Filistinlilerle ilgili yasal süreçler, iç hukuk düzenlemeleriyle sınırlandırılmıştır. Buna göre Filistinli mültecilere “vatandaşlık” hakkı tanınmamakta ve 1962’de alınan bir kararla “kendi ülkelerinden belgesi olmayan ve Lübnan’da yaşayan” özel bir yabancı grup olarak değerlendirilmektedirler.

1948’de bir yıl boyunca süren ve işgalci İsrail’in kurulmasıyla sonuçlanan savaşta 700 binin üzerinde Filistinlinin evlerinden, köylerinden ve şehirlerinden zorla çıkarılmasının ve yerinden edilmesinin 72. yılındayız. 5 milyondan fazla Filistinli, yıllardır farklı ülkelerde, vatanlarından uzakta kötü hayat koşulları altında yaşamlarını sürdürüyor.

Farklı ülkelerde yaşamak zorunda kalan Filistinli mülteciler birçok haktan mahrum olarak yaşamlarını devam ettiriyorlar. Bu ülkelerden biri olan Lübnan’da Filistinli mültecilere “vatandaşlık” hakkı tanınmamakta ve özel bir yabancı grup olarak değerlendirilmektedirler. Lübnan’daki Filistinliler iş, sağlık, eğitim gibi birçok imkândan yararlanamadığı gibi oy kullanma hakları da bulunmamaktadır. Çalışabilecekleri iş alanları ise kısıtlanmış durumdadır.

Kampanya Ortakları

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen), Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş), İHH İnsani Yardım Vakfı, Türkiye Diyanet Vakfı, Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı, Sadakataşı Derneği, Teknik Elemanlar Derneği (TEKDER), Cihannüma Derneği, Deniz Feneri, Fetih Der, Umut Ol Derneği, Uluslararası Doktorlar Birliği (AID), Yetim Vakfı, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Sağlık ve Medeniyet Derneği, Darüleytam Derneği, Verenel Derneği, Hayat Yolu Derneği, Yedibaşak Derneği, Uluslararası Su Kuyusu Derneği ve UDEF (Uluslararası Öğrenci Derneği Federasyonu).

Kamplarda yapılması planlanan bazı projeler 

1- Sağlık Polikliniklerinin Açılması
2- Eğitim Ve Uzaktan Eğitim Projeleri
3- Gelir Temini Projeleri 
4- Çevre Düzenlemesi, Çöp Toplanması Ve Dönüşümü
5- Evlerin Elektrik Aydınlatma Projesi
6- Ev Tadilatları Projesi
7- Su Temini, Arıtma Ve Su Şebekelerinin Tadilatı 
8- Elektrik Şebekelerinin Tadilatı Ve Düzenlenmesi
9- Gıda Dağıtımları
10- Koronavirüs Hijyen Paketleri Ve Sağlık Ekipmanları Dağıtımları
11- Uyuşturucu İle Mücadele Projeleri
12- Din Görevlilerinin Desteklenmesi Projesi
13- Kur'an-I Kerim Öğretimi Ve Hafızlık Programları Projesi
14- Filistinli Öğrencilere Burs Ve Yurt Dışında Yükseköğretim Projeleri