ULUSLARARASI TİCARETİN ÖNEMLİ OYUNCULARI FAHRİ KONSOLOSLAR MÜSİAD'DA BİR ARAYA GELMEYE DEVAM EDİYOR

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen “Fahri Konsoloslar ile Bölgesel İş ve Yatırım Fırsatları” webinar serisinin üçüncü programı Güney Amerika Bölgesi odaklı; Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı ile Turizm Bakanlığı gibi görevlerde de bulunan Eski Bakan ve Honduras Fahri Konsolosu Bülent Akarcalı, Brezilya Fahri Konsolosu Silvyo Benbassat ve Paraguay Fahri Konsolosu Cengiz Deveci’nin katılımlarıyla gerçekleştirildi. 

Programın açılış bölümünde konuşan MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komitesi Başkanı Zeki Güvercin, Fahri Konsolosluk müessesesinin ülkeler arasındaki ticari işbirliklerinin geliştirilmesinde oldukça stratejik bir yeri olduğunu ve bu müessesenin daha da ön plana çıkarılması gerektiğinin vurguladı. MÜSİAD olarak Fahri Konsoloslarımızla geçen yıllarda Genel Başkanımız Abdurrahman Kaan’ın başkanlığında Genel Merkezimizde Fahri Konsoloslar buluşması düzenlediklerini, yine MÜSİAD EXPO 2020 Uluslararası Ticaret Fuarında yaklaşık 50 fahri konsolosun katıldığı MÜSİAD-Dünya Fahri Konsolosları Ticaret ve Diplomasi Zirvesinde Türkiye ile ABD, Avrupa, Asya Ülkeleri başta olmak üzere, farklı ülkelerin ticari ve ekonomik diplomasisinin tartışıldığını, EXPO sonrası ise “Fahri Konsoloslar ile Bölgesel İş ve Yatırım Fırsatları” Webinar serisinin ilk ikisinde Afrika ve Avrupa Bölge Ülkelerinin Fahri Konsoloslarının katılımıyla yaptıklarına değinen Zeki Güvercin, Güney Amerika odaklı gerçekleştirdikleri bu program için ise şunları söyledi; “Özellikle 2018 yılından Sayın Cumhurbaşkanımızın bölgeye yaptığı seyahatten sonra ve karşılıklı olarak kurulan büyükelçiliklerinde çalışmalarıyla birlikte ülkemiz ve bölge ülkeleri arasında ciddi bir ticaret ve diplomasi çalışmalarının başladığını görüyoruz. MÜSİAD olarak biz de bu çalışmalara, gerek şubeleşme gerek ortak iş heyetleri ve projeler üretmeye çalışarak destek veriyoruz. Amerika Kıtasının ve özelliklede Latin Amerika’nın ülkemizin dış ticaretini arttırmada çok önemli olduğunu biliyor ve bu minvalde Fahri Konsolosların da kilit bir rol üstlendiğini görüyoruz.” 

Katılımcı Fahri Konsoloslar Ne Dedi?

Honduras Fahri Konsolosu Bülent Akarcalı: CAFTA Serbest Ticaret Anlaşması üyesi olan Honduras yatırımlarının büyük bir kısmını ABD’den alıyor. Bu da ülkenin ABD ile olan alışverişini daha az bürokrasi, daha hızlı ve daha verimli yapmasına olanak tanıyor. Bu noktada ABD pazarına girmek isteyen ihracatçılarımız ve özellikle de tekstilcilerimiz Honduras üzerinden bunu rahatlıkla gerçekleştirebilirler. Ülkenin yerel bankacılık sisteminde sıkıntılar olmasına karşın buraya yatırım düşünen iş insanlarımız uluslararası bankalarla çalışabilirler. Türkiye ile yaklaşık 10 Milyon Dolar ticaret hacmi olan Honduras’a ihracatımızda demir çelik ürünleri, plastik ürünleri, cam ve cam ürünleri, çimento ürünleri yer alırken ithalatımız ise kahve, baharat, tütün mamulleri ve canlı bitki gibi kalemlerden oluşmaktadır.

Brezilya Fahri Konsolosu Silvyo Benbassat: Brezilya gerek yüz ölçümü ve gerekse de nüfusu bakımından bölgenin en önemli ülkesidir diyebiliriz. Türkiye ile ilişkileri uzun yıllardır devam eden Brezilya son yıllarda özelliklede Afrika pazarına girebilmek için Türkiye’yi bir liman olarak kullanmakta ve çeşitli sektörlere yatırımlar yapmaktadır. 2019 yılında Brezilya’ya ihracatımız 478 milyon dolar iken, ithalatımız ise 2.459 milyon dolar olup, Brezilya ile ticarette Türkiye’nin 1.981 milyon dolar dış ticaret açığı verdiği görülmektedir. Buradan tüm Türk İş İnsanlarını Brezilya ile ticaret yapmaya ve çeşitli işbirlikleri geliştirmeye davet ediyorum. Bölgede faaliyet gösteren bir fahri konsolos olarak her türlü desteği sağlamaya hazırım.

Paraguay Fahri Konsolosu Cengiz Deveci: 2019 yılında 8 milyar dolarlık ihracatla dünyada 93. sırada ve 12 milyar dolarlık ithalatla dünyada 90. sırada olan ve denize çıkışı bulunmayan Paraguay için nehir taşımacılığı ülke ekonomisi için önem taşımaktadır. Ülkedeki nehirler üzerinde kurulu baraj ve santraller önemli miktarda elektrik enerjisi sağlamaktadır. Paraguay, Brezilya ve Arjantin'le paylaştığı iki büyük hidroelektrik santral sayesinde temiz ve yenilenebilir enerji ihracatçısı konumuna gelmiştir. Türkiye % 0,1 pay ile Paraguay ihracatında 45. sırada yer alırken ithalatında % 0,4 pay ile 22. Sırada yer almaktadır. Paraguay’a ihracatımız 47 milyon dolar olup ithalatımız 35 milyon dolardır. İhracatımızın başlıca kalemlerini demir çelik ürünleri, makine ve ekipmanları, motorlu kara taşıtları, kauçuk ürünleri oluştururken son yıllarda Türk Film ve Dizilerinin de ülkede popüler olduğunu ve Türk Kültürünün bilinmeye başladığını görüyoruz.