Yayın

ÇERÇEVE DERGİSİ NEDİR?

İş dünyası başta olmak üzere, ülke gündemi, ekonomi ve toplumsal konular üzerine analizlerin yer verildiği Çerçeve Dergisi’nin içeriği; ülke ve dünya gündeminde yaşanan gelişmeler doğrultusunda farklı konulara ilişkin hazırlanan görüş yazılarının yanı sıra, MÜSİAD tarafından düzenlenen organizasyonların ve belirli konuların detaylı şekilde ele alındığı dosya haberlerden oluşmaktadır.

Ticaret hayatının; iş insanlarının karşısına çıkan engellerden,  değişen dünya dengeleri karşısında iş dünyasının tutumuna kadar geniş bir düzlemde incelendiği Çerçeve Dergisi’nde, aynı zamanda düşünce hayatına ilişkin incelemeler de yer almaktadır.

... Devamını Oku

ÇERÇEVE 87. SAYI
(TEMMUZ-AĞUSTOS'18)

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından hazırlanan Çerçeve Dergisi’nin eylül-ekim sayısı yayınlandı.

Dergimizin yayın tarihinin secimlerin hemen ardından olması nedeniyle bu sayımızda “hukumet sistemleri” ile ilgili bir dosya hazırladık. Bu konuyu da İstanbul Universitesi İktisat Fakultesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Alkan’dan kaleme almasını rica ettik. Kapak konumuzun başlığını da “Ekonomik Guvenlik ve Batının Samimiyet(sizliğ)i” olarak belirledik.

Ekonomik ba
ğımsızlık ve milli guvenliğin onemli bir unsuru olarak “ekonomik guvenlik” kavramı üzerinde durduk. Bu konuda değerli goruşlerini bizlerle paylaşan Yeni Şafak yazarlarından Polis Akademisi Oğretim Uyesi Dr. M. Levent Yılmaz ve Prof. Dr. Erdal Tanas Karagol’e teşekkuru ederiz. 

Bir di
ğer guclu konumuz da Mustakil Sanayici ve İşadamları Derneği olarak literature ilk defa bizim kazandırdığımız kavram: “ticaret diplomasisi” oldu. Ticaret diplomasisini de Surdurulebilir İhracat icin Ticaret Diplomasisi” başlığıyla İstanbul Universitesi İktisat Fakultesi Oğretim Uyesi Prof. Dr. Muhittin Kaplan kaleme aldı. Yurtdışı Teşkilatlanma Komisyonu Başkanımız İbrahim Uyar da MUSİAD’ın ticaret diplomasisine bakışı ve bu alandaki calışmalarını detaylandırdı.

Turkiye ekonomisinin 2018 y
ılındaki ilk altı ayını da okurlarımız icin Burak Arzova değerlendirdi. Yazıları ile yayınımıza desteklerini esirgemeyen tum isimlere katkılarından dolayı teşekkur ederiz.

17 A
ğustos felaketinin yıl donumunu de kapsayan bu sayımızda, deprem kuşağında yer alan Turkiye’de kentsel donuşume yer verdik. Hem deprem gerceğini hem kentsel donuşum politikamızı hem de zorunlu deprem sigortasının gerekliliğini mercek altına aldık. Bu konuyu, TOKİ Başkanı Ergun Turan’la da değerlendik. Kendisi ile TOKİnin kentsel donuşume bakış acısından Turkiye’nin 2023 vizyonuna kadar kapsamlı bir söyleşi gercekleştirdik.

Aktuel roportaj
ımızı ise Turkiye’nin en onemli kamu kuruluşları arasında yer alan AFAD’ın Başkanı Mehmet Gulluoğlu ile yaptık. Gulluoğlu’ndan AFAD’ın tum insanlığı kucaklayan tutumunu, kampanyalarını, duzenlediği etkinlikleri, eğitimlerini ve hazırladığı raporları dinledik.

... Devamını Oku DOSYAYI İNDİR
TÜM YAYINLAR

TÜM YAYINLAR