Yayın

ÇERÇEVE DERGİSİ NEDİR?

İş dünyası başta olmak üzere, ülke gündemi, ekonomi ve toplumsal konular üzerine analizlerin yer verildiği Çerçeve Dergisi’nin içeriği; ülke ve dünya gündeminde yaşanan gelişmeler doğrultusunda farklı konulara ilişkin hazırlanan görüş yazılarının yanı sıra, MÜSİAD tarafından düzenlenen organizasyonların ve belirli konuların detaylı şekilde ele alındığı dosya haberlerden oluşmaktadır.

Ticaret hayatının; iş insanlarının karşısına çıkan engellerden,  değişen dünya dengeleri karşısında iş dünyasının tutumuna kadar geniş bir düzlemde incelendiği Çerçeve Dergisi’nde, aynı zamanda düşünce hayatına ilişkin incelemeler de yer almaktadır.

... Devamını Oku

ÇERÇEVE 85. SAYI
(MART-NİSAN'18)

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından hazırlanan Çerçeve Dergisi’nin mart-nisan sayısı yayınlandı.

Bu sayımızda, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörleri arasında bulunan otomotiv sektörünü değerlendirdiğimiz bir kapak konusu çalıştık. Çalışmayı, söz konusu sektörün hem dünyadaki ve Türkiye’deki konumunu hem de ülkemizde son dönemde hız kazanan yerli otomobil üretimini kapsayacak şekilde hazırladık. Bu konuyu, BloombergHT Ekonomi Koordinatörü Sayın Gökhan Şen, değerli Çerçeve okurları için kaleme aldı.

Otomotiv sektörünü masaya yatırmışken Gürbaşlar Grup Yönetim Kurulu Üyesi M. Selim Başdemir’den de ikinci el otomotiv satışlarını ve servis hizmetlerini dinledik. Aynı zamanda Selim Başdemir, sıfır araç piyasası ve Türkiye’nin otomobil ihracatıyla ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

M
üstakil Sanayici ve İşadamları Derneği olarak bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Expo Turkey by Qatar ile adeta Katar çıkarması gerçekleştirdik. 17,18 ve 19 Kasım olmak üzere üç gün süren organizasyonda, 8 binin üzerinde misafir ağırladık. Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen etkinliğe, Türkiye’den 112 firma katıldı. Katar medyasında da yankı bulan bu yılki organizasyonumuzu; 100 milyon dolarlık ihracat anlaşması, 150 milyon TL’lik gayrimenkul satışı ve 3 bin 600 ikili iş görüşmesi ile geride bıraktık. Ayrıca Katar’da bir dizi nezaket ziyareti gerçekleştirerek MÜSİAD’ı anlattık ve imza attığımız projelerle ilgili sunumlar yaptık. Her etkinliğimizin hem katılımcı hem de ortaya konan ticari ilişkiler bakımından bir öncekinden daha iyi olması için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz.

İş dünyası röportajımızı Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, aktüel röportajımızı ise Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk’le yaptık. Murat Kolbaşı, ülkemizdeki küçük ev aletleri sektörünü ve bu alanda yaşanan teknolojik gelişmeleri değerlendirdi. Aynı zamanda katma değeri yüksek ürün üretiminin, Türkiye’nin ekonomik kalkınması açısından ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

M
ücahit Öztürk ise Yeşilay’ın bağımlılıkla mücadele kapsamında hayata geçirdiği projeleri detaylandırdı.

Bu sayımızda, 2017-2019 Yeni Yönetim Dönemi’nde kurulan MÜSİAD Stratejik Sektörler ve Politikalar Başkanlığı ile ilgili de okurlarımızı bilgilendirmek istedik. Bu bağlamda da MÜSİAD Stratejik Sektörler ve Politikalar Başkanı Mehmet Akif Özyurt’tan bu konuyu kaleme almasını rica ettik.

... Devamını Oku DOSYAYI İNDİR
TÜM YAYINLAR

TÜM YAYINLAR