Yayın

SAMEKS NEDİR?

SAMEKS (Satınalma Müdürleri Endeksi), sanayi ve hizmet sektöründe yer alan işletmelerin kendi ekonomik faaliyetleri hakkında yaptıkları değerlendirmeler üzerinden ülke ekonomisine ilişkin makroekonomik verilere ulaşılmasını amaçlayan bir endekstir. MÜSİAD’ın ekonomik araştırmalar birimi tarafından hazırlanan ve yürütülen SAMEKS’in verileri, her ayın son iş günü, Türkiye saatiyle 10.00’da kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Dijital bültenlere SAMEKS’in resmi sitesinden ücretsiz erişim sağlamak mümkündür.
... Devamını Oku

SAMEKS Eylül 2020

2020 yılı Eylül ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak 50,2 değerine gerilemiştir.

Endekste gözlenen söz konusu ivme kaybında hizmet sektörü endeksinin önceki aya göre 1,0 puan azalarak 46,6 seviyesine gerilemesi etkili olmuştur.

Bu dönemde önceki aya göre 0,9 puan azalarak 50,1 puana gerileyen sanayi sektörü endeksinin de artış hızının düştüğü gözlenmiştir.

Geçtiğimiz dönemde olduğu gibi hizmet sektörüne ilişkin girdi alımlarında gözlenen ivme kaybının iş hacmine olumsuz yansıdığı gözlenirken, yeni siparişlerde yaşanan daralma sanayi sektöründe gerçekleşen hız kaybında belirleyici olmuştur.

Bu gelişmeler neticesinde önceki aya göre 0,5 puan azalmasına karşın 50,2 puanla eşik değerin üzerindeki seyrine devam eden SAMEKS Bileşik Endeksi, yılın üçüncü çeyreğine yönelik pozitif sinyaller vermeyi sürdürmüştür.

... Devamını Oku DOSYAYI İNDİR
TÜM YAYINLAR

TÜM YAYINLAR