Yayın

SAMEKS NEDİR?

SAMEKS (Satınalma Müdürleri Endeksi), sanayi ve hizmet sektöründe yer alan işletmelerin kendi ekonomik faaliyetleri hakkında yaptıkları değerlendirmeler üzerinden ülke ekonomisine ilişkin makroekonomik verilere ulaşılmasını amaçlayan bir endekstir. MÜSİAD’ın ekonomik araştırmalar birimi tarafından hazırlanan ve yürütülen SAMEKS’in verileri, her ayın son iş günü, Türkiye saatiyle 10.00’da kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Dijital bültenlere SAMEKS’in resmi sitesinden ücretsiz erişim sağlamak mümkündür.
... Devamını Oku

SAMEKS Nisan 2020

2020 yılı Nisan ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 5,1 puan azalarak 34,3 değerine gerilemiştir.

Nisan ayında endekste gözlenen bu azalışta sanayi sektörü endeksinin önceki aya göre 12,8 puan azalarak 28,3 seviyesine gerilemesi etkili olurken, hizmet sektörü endeksi de 1,8 puanlık azalışla 37,2 seviyesine gerilemiştir.

Sanayi sektöründe meydana gelen sert düşüşte yeni siparişler ve girdi alımlarındaki gözlenen ciddi daralmalar etkili olmuştur. Hizmet sektöründe ise girdi alımlarının 9,0 puan birden azalması, sektöre yönelik iş hacmindeki daralmanın sürmesine neden olmuştur. Bu gelişmelerle birlikte, her iki sektörde de endeks tarihinin en düşük seviyesi gözlenmiştir.

Böylece Ocak 2013 döneminden itibaren hesaplanan SAMEKS Bileşik Endeksi; Covid-19 salgınının toplam arz ve talep üzerindeki ciddi daraltıcı etkisi sebebiyle, tarihinin en düşük seviyesine gerilemiştir.

... Devamını Oku DOSYAYI İNDİR
TÜM YAYINLAR

TÜM YAYINLAR